El-Robo-Mech – kolejni uczniowie z indeksami

19-04-2018

Roboty jeżdżące, pływające, łazik pomagający osobom niepełnosprawnym oraz proteza ramienia – to zwycięskie projekty w konkursie El-Robo-Mech. Ich autorzy wygrali indeksy na studia na Wydziale Elektrycznym lub Wydziale Mechanicznym.

El-Robo-Mech to konkurs zorganizowany wspólnie przez Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej we współpracy z Radami Przedsiębiorców, które funkcjonują przy obu tych wydziałach. Tegoroczna, trzecia już edycja konkursu cieszyła się sporym zainteresowaniem. Nadesłano 17 prac, które oceniła komisja konkursowa w składzie: dr hab. inż. Zbigniew Kulesza – przewodniczący, dr inż. Jarosław Czaban, dr inż. Wojciech Winogrodzki, dr inż. Sławomir Kwiećkowski, dr hab. inż. Adam Sołbut, mgr inż. Anna Niczyporuk oraz mgr Krzysztof Domas. Do drugiego etapu konkursu, który polegał na osobistej prezentacji swojego rozwiązania i przedstawieniu pomysłu przed komisją, przeszło 15 najlepszych prac. Ich autorzy walczyli o prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne.

18 kwietnia 2018 r., podczas posiedzenia Rady Wydziału Mechanicznego PB, wręczono nagrody zwycięzcom konkursu. Indeksy na studia odebrało 10 uczniów – autorów najlepszych projektów i innowacyjnych rozwiązań.

Dziekan Wydziału Mechanicznego PB, prof. Andrzej Seweryn mówił: Myślę, że prace które ocenialiśmy w konkursie, pokazują przede wszystkim jedno – pasję ich autorów. A Wydział Elektryczny, podobnie jak Wydział Mechaniczny to miejsce właśnie dla ludzi z pasją. Serdecznie zapraszam na wybrany kierunek na obu wydziałach, żebyście się mogli Państwo dalej realizować, na przykład działając w jednym z kilkudziesięciu kół naukowych, które odnoszą różnego rodzaju sukcesy.

Dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Mirosław Świercz: Inicjatywa, która wykiełkowała parę lat temu, okazała się świetnym strzałem. Dzięki konkursowi pozyskujemy na naszych wydziałach dobrych studentów, a Państwo mają satysfakcję, że projekty zostały docenione. Życzymy wszystkim uczestnikom El-Robo-Mech jeszcze wielu sukcesów.

W tegorocznej edycji wygrały projekty techniczne opracowane przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (Marek Mierzwiński, Kacper Zaleski, Maciej Niszczota) przed zespołem z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (Patrycja Wasilewska, Emilia Kulikowska, Paulina Konopko). Przyznano też równorzędne, trzecie miejsce uczniowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim (Adam Wołkowycki) i drugiemu zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej (Jan Dobkowski, Gabriel Marques, Mateusz Węcławski). Warto podkreślić, że z wyjątkiem bielszczanina, zespoły uczniowskie z LO PB i III LO pracowały pod opieką merytoryczną Pana Grzegorza Nowika.

Kacper Zaleski wraz z Markiem Mierzwińskim i Maciejem Niszczotą skonstruowali Quadruped – czworonożny robot. Wszyscy są uczniami klasy pierwszej LO PB. Kacper tak mówi o zwycięskim projekcie: Budowaliśmy go od grudnia zeszłego roku z myślą o tym, że nasz robot mógłby być wykorzystany przez osoby niepełnosprawne jako pies przewodnik. Cieszymy się, że nasza praca jest doceniana. Oprócz dzisiejszego zwycięstwa na Politechnice, jeszcze w kwietniu jedziemy do Wrocławia na galę rozdania nagród w konkursie „Elektryzująca pasja”, w którym braliśmy udział. Jesteśmy także w finale wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Młody Innowator”.

W konkursie El-Robo-Mech brały też udział uczennice. To drużyna z III LO. Dziewczyny podkreślają, że zawsze trzeba znaleźć czas na dodatkowe zajęcia, bo oprócz nauki warto próbować różnych rzeczy, rozwijać się w różnych kierunkach. Dodają, że wszystkie uczą się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, mają więc wspólne zainteresowania.

Adam Wołkowycki, uczeń z Bielska Podlaskiego to jedyny uczestnik El-Robo-Mech, który nad swoim projektem pracował w pojedynkę. Mówi: Lubię realizować swoje pomysły na własną rękę. Nie czuję wtedy żadnych ograniczeń. Nie odczuwam też specjalnie tego, że jestem nietutejszy. Jedynie dojazdy są dokuczliwe. Teraz, kiedy już wygrałem indeks na studia w Białymstoku, będę to miasto poznawał bez stresu.

Laureaci konkursu El-Robo-Mech 2018 r.

Miejsce Nazwa projektu Laureaci Opiekun
I Quadruped – czworonożny robot zespół z LO PB: Marek Mierzwiński, Kacper Zaleski, Maciej Niszczota mgr inż. Grzegorz Nowik, LO PB
II Tryton – autonomiczny robot pobierający próbki wody zespół z III LO w Białymstoku: Patrycja Wasilewska, Emilia Kulikowska, Paulina Konopko mgr inż. Grzegorz Nowik, III LO w Białymstoku
III Projekt ramienia z elektrycznymi i pneumatycznymi funkcjami zbliżonymi do zachowań ludzkiej ręki Adam Wołkowycki z I LO w Bielsku Podlaskim mgr inż. Ewa Trzeszczkowska, I LO w Bielsku Podlaskim