Zmarł prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Piniński

23-03-2018
prof. Zbigniew Pininski

Z żalem informujemy, że 24 lutego 2018 roku zmarł prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Piniński – znakomity dydaktyk, naukowiec i wieloletni pracownik Politechniki Białostockiej, jeden z założycieli i pierwszy dyrektor Instytutu Architektury – obecnie Wydziału Architektury PB.

Zbigniew Piniński uzyskał dyplom mgr. inż. architekta w roku 1951 na Wydziale Architektury Politechniki  Krakowskiej. W roku 1973 obronił doktorat na temat metabolizmu w budownictwie przemysłowym. W roku 1976, za pracę na temat teoretycznego, globalnego modelu architektury dostosowującej się do zmiennych potrzeb społeczeństwa, uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych.

Był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem Instytutu Architektury Politechniki Białostockiej. Pracował w nim w latach 1973-78. Instytut został przekształcony w Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Obecny na jubileuszu 40-lecia działalności Wydziału  prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Piniński mówił: Jestem dumny, że to ziarno, które w żyzną glebę białostocką przed czterdziestu laty zostało wsadzone, wydało tak wspaniałe owoce. Stwierdził także: Aby się podjąć takiego dzieła, jak tworzenie architektury w Białymstoku, trzeba było być maniakiem i ja takim maniakiem byłem.

Natomiast w latach 1978-81 pracował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W okresie tym zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za opracowanie „Metody dydaktyki Zintegrowanej” (1977). W wyniku trudnej sytuacji w kraju przed ogłoszeniem stanu wojennego, czując się osobiście zagrożony, profesor zdecydował się na emigrację w październiku 1981 r. W latach 1981-82 prof. Piniński objął profesurę na Wydziale Architektury Technische Hochschule Darmstadt, zaś w latach 1982-84 na Technische Universität Braunschweig w Niemczech. W kolejnych latach wykładał miedzy innymi w: Aachen, Berlinie, Düsseldorf, Frankfurcie nad Menem, Innsbrucku, Karlsruhe, Norymberdze, Schloβ Elmau, Wiedniu. W  lutym 1981 zostaje zaproszony przez Techniczny Uniwersytet w Stutgarcie do udziału w wystawie i obradach pt. „ Architektura przyszłości  architektury.” Uczestniczy w niej dziewięciu czołowych architektów (Hans Hollein, Gustav Peichl, Charles Moore, Gottfried Boehm, Jakob Bakema, Max Bill i inni). Profesor Piniński otrzymał stypendium profesorskie fundacji Alexandra von Humboldta (1984-85) , prowadził wykłady w takich ośrodkach uniwersyteckich jak  Paryż, Bruksela, Mons, Sztokholm, Wiedeń, Quebec, Louvain−Neuve. Prezentował swoje pomysły teoretyczne jako prelegent na Kongresach Międzynarodowych Unii Architektów w Madrycie i Meksyku. W roku 1985 prezentował swą twórczość podczas „Wielkiej indywidualnej wystawy problemowej  na temat architektury i urbanistyki pod koniec XX w. na przykładzie prac własnych”, która odbyła się w muzeum w Düsseldorfie. W kolejnych latach prezentował swoją twórczość na wystawach zorganizowanych we Frankfurcie nad Menem, Münster, Schloβ Elmau.
Profesor Piniński był autorem licznych publikacji: książek m.in. „Między sztuką a architekturą”, Darmstadt 2002 oraz  artykułów w prasie fachowej o międzynarodowym zasięgu (WERK Szwajcaria, Bauen + Wohnen, L’ architecture d’ aujourdhui, A+ U ,Japonia i inne). Jego liczne projekty i realizacje doczekały się wielu wystaw indywidualnych, między innymi w muzeach w Düsseldorfie, Brunszwiku, w Hofburg w Wiedniu. W roku 1990 dostępuje zaszczytu wygłoszenia w Berlińskiej Filharmonii, w ramach uroczystości ku czci K.F. Schinkla wykładu generalnego p.t.: „Schinkel jako Europejczyk”, w którym przedstawia także propozycje dotyczące zjednoczonego Berlina. Generuje ideę, aby „pas śmierci” pomiędzy obu częściami Berlina zamienić w pas życia, pas przyszłości i zlokalizować w nim instytucje Unii Europejskiej, muzea i parki. Ostrzega przed zatarciem historii granicznego muru poprzez bezkrytyczne odtworzenie przedwojennej zabudowy Berlina.
Prof. Zbigniew Piniński był Prezydentem Międzynarodowej Akademii Kultury Budownictwa oraz członkiem Rady Kultury Republiki Federalnej Niemiec.

W latach 2001-06 ponownie pracował na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, zaś w latach 2003-06 w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejnym miejscem pracy Profesora była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach (2009-14). W latach 2017-2018 prowadził także zajęcia dydaktyczne na kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Profesor Zbigniew Piniński pozostanie we wspomnieniach
i wdzięcznej pamięci społeczności akademickiej Politechniki Białostockiej.

Składamy wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.

prof. Zbigniew Piniński (1933-2018)