Spotkanie opłatkowe 2017

14-12-2017
studenci podczas spotkania opłatkowego

Tak jak dzisiaj dzielimy się opłatkiem, tak każdego dnia – nie tylko od święta – dzielmy się miłością i wzajemną życzliwością – przekonywali duszpasterze akademiccy podczas tegorocznego uczelnianego Spotkania Opłatkowego. W czwartek, 14 grudnia, pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne i zebrali pieniądze na rehabilitację Oli Niksy, studentki Wydziału Architektury PB, która walczy o zdrowie.

Doroczne Spotkania Opłatkowe to już uczelniana tradycja. Szczególny wymiar tej uroczystości podkreślał w swoim wystąpieniu Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis: Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, wymaga od nas wielu przygotowań, nie tylko strawy dla ciała, ale przede wszystkim dla ducha. Rektor zachęcał, aby podczas świątecznych spotkań rodzinnych, a także przez cały nadchodzący rok wzorować się na słowach świętego Brata Alberta, któremu dedykowany był mijający rok 2017: Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny. Czy czynimy dobro? Czy szanujemy ludzi? Czy miłujemy dobro? – prof. Dzienis namawiał do refleksji, zastanowienia i poszukania w sobie pokładów dobra. Niech te Święta przebiegają w Państwa domach w zdrowiu, spokoju, w rodzinnej atmosferze, miłym nastroju, ale niech będą również chwilą, kiedy zrobimy rachunek sumienia i pomyślimy, co możemy zrobić, aby ten chleb dobroci, stał się chlebem powszednim – życzył Rektor.

Tegoroczne Spotkanie Opłatkowe odbywało się pod patronatem Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Pracownicy i studenci Wydziału zadbali o świąteczny wystrój Klubu Studenckiego Gwint, a Dziekan prof. Michał Bołtryk złożył wyjątkowe życzenia. I had a dream – miałem sen, piękny sen – śniła mi się potężna i bogata Politechnika – mówił i życzył wszystkim pracownikom i studentom spełnienia się Jego marzenia.

Z życzeniami rodzinnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia wystąpił również przewodniczy Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej Filip Jarząbek.

Duszpasterze akademiccy: ks. dr Adam Miastkowski i ks. dr Włodzimierz Misijuk prosili, żebyśmy podczas tegorocznych Świąt starali się odkryć ich prawdziwy sens i przybliżyć się do Pana Boga. Narodziny Chrystusa to dar miłości, podarowany każdemu z nas. To przykład dla nas, by miłością się dzielić i miłość ofiarowywać – mówił ks. Włodzimierz.

Z kolędami wystąpiły: Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją Huberta Bajko (w zastępstwie prof. Wioletty Miłkowskiej), Chór Polifonia pod dyrekcją Katarzyny Żemczużnikowej oraz uczennice Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Studenci Politechniki Białostockiej od dwóch tygodni zbierali pieniądze na rzecz Aleksandry Niksy, podopiecznej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym “Słoneczko”. Obliczyli, że do puszek Fundacji trafiło ponad 14 tysięcy złotych. Dzięki zbiórce podczas uczelnianego Spotkania Opłatkowego ta suma powiększyła się o blisko 3 tysiące. Mam nadzieję, że te pieniądze zmienią się w realną pomoc dla naszej koleżanki – mówił Filip Jarząbek.

Spotkanie poprowadzili dziennikarze Radia Akadera: Sylwia Łuniewska i Mateusz Andruszkiewicz.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!