Zbudowali Maszynę PB

05-07-2017
Zbudowali maszynę

Maszyna PB to projekt niezwykły. Efekt pomysłowości i kreatywności młodych konstruktorów z Politechniki Białostockiej. To oni wynieśli naszą Uczelnię w inną, kosmiczną przestrzeń!

Maszynę PB od kilku tygodni możemy podziwiać w internecie, m.in. na Facebooku Politechniki Białostockiej. Jak powstawała? Co było największym wyzwaniem? Co o swojej pracy mówią sami twórcy? – odpowiedzi znajdziemy w nowym klipie „Maszyna PB – making off”.

Budowanie Maszyny Goldberga to zaawanasowana wersja zabawy z dominem. Z tym, że małe kostki zastąpiono tu złożonym mechanizmem. Powstała masa przekładni, dźwigni, spirali, pochylni oraz zazębiających się trybików… trochę jak warsztat szalonego wynalazcy. Po uruchomieniu odsłania się kunszt i wielka pomysłowość jej twórców. Nad Maszyną PB pracowało dziewięć zespołów, studenci z wszystkich wydziałów, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PB oraz dziennikarze Radia Akadera.

72 godziny prób na hali, wcześniej próby w zespołach, zmęczenie, zwątpienie, a na końcu ogromna satysfakcja. Zadziałało!

Najtrudniejszy element maszyny? Prawie każdy – mówi Rafał Popowski z Wydziału Informatyki. Największe wyzwanie? Żeby być cierpliwym, żeby wytrwać przy tym wszystkim – dodaje Patryk Ekonomiuk, konstruktor z zespołu LO PB.