Politechnika jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Mamy 68-letnią tradycję, z której jesteśmy bardzo dumni. Wykształciliśmy tysiące studentów, którzy podtrzymują z nami kontakt i dzielą się swoimi sukcesami.

Rektorem Politechniki Białostockiej od 2012 r. jest prof. dr hab. inż. Lech Dzienis. Nasza Uczelnia to 7 wydziałów, około 8,5  tysięcy studentów i ponad 660 nauczycieli akademickich. Budynki Politechniki Białostockiej zlokalizowane są przy ul. Wiejskiej (tu mieści się nasz kampus z Wydziałami: Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznym, Informatyki, Mechanicznym, a także Akademickie Centrum Sportu, Domy Studenta i Centrum Nowoczesnego Kształcenia), przy ul. Oskara Sosnowskiego 11 – tu swą siedzibę ma Wydział Architektury oraz w znakomicie skomunikowanym z resztą miasta Kleosinie – tu znajduje się kampus Wydziału Inżynierii Zarządzania. Poza aglomeracją białostocką Uczelnia prowadzi także Zamiejscowy Wydział Leśny, w położonej w sercu Puszczy Białowieskiej Hajnówce.

Prowadzimy studia w systemie trójstopniowym. Zapraszamy na studia I stopnia (licencjackie 3-letnie oraz inżynierskie 3,5-letnie), II stopnia(magisterskie 1,5 lub 2-letnie) oraz doktoranckie (studia III stopnia, 4-letnie).

Politechnika Białostocka posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w 13 dyscyplinach naukowych obejmujących nauki techniczne, rolnicze i ekonomiczne oraz stopnia doktora habilitowanego w 6 dyscyplinach. 

Uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych dotyczą dyscyplin:
architektura i urbanistyka,
automatyka i robotyka,
biocybernetyka i inżynieria biomedyczna,
budowa i eksploatacja maszyn,
budownictwo,
elektronika,
elektrotechnika,
informatyka,
inżynieria produkcji,
inżynieria środowiska,
mechanika,
doktora nauk rolniczych w dyscyplinie ochrona i kształtowanie środowiska,
doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

Ponadto Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w sześciu dyscyplinach:
budowa i eksploatacja maszyn,
budownictwo,
informatyka,
inżynieria środowiska,
elektrotechnika,
mechanika.

Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą studiów podyplomowych organizowanych na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej.

Poza bardzo dobrą bazą dydaktyczną, mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów. Zajęcia sportowe odbywają się na nowoczesnej hali, gdzie można rozegrać mecze siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, tenisa stołowego i ziemnego, i gdzie można ćwiczyć judo lub aerobik. Prężnie działają agendy studenckie, 14 sekcji sportowych AZS i ponad 50 Studenckich Kół Naukowych. Poza studiowaniem oferujemy wiele możliwości angażowania się w życie Uczelni oraz stwarzamy niepowtarzalną szansę osobistego rozwoju. Nasi pracownicy i studenci korzystają z programu międzynarodowej wymiany  Erasmus+, który umożliwia wyjazd do ponad 100 ośrodków akademickich na świecie. Politechnika Białostocka organizuje lub współorganizuje krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe, seminaria, warsztaty, debaty o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, m. in. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, Białostocki Salon Maturzystów, Akademicki Dzień Przedsiębiorczości. W kalendarium imprez Białegostoku na stałe wpisały się już Przegląd Krótkich Form Filmowych czy Forum Motoryzacji. Nierzadko głównymi pomysłodawcami i organizatorami imprez artystycznych i edukacyjnych są sami studenci.

Uczelnia nieustannie się rozwija, współpracuje z licznymi partnerami w regionie, kraju i na świecie. W 2010 r. powstał Instytut Innowacji i Technologii, którego celem jest komercjalizacja badań naukowych.  Politechnika Białostocka z sukcesem pozyskuje środki z funduszy unijnych na realizację projektów wzbogacających Jej infrastrukturę naukową-dydaktyczną oraz podnoszących jakość oferowanego kształcenia. Wśród nich wyróżnia się Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, którego realizacja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W atrakcyjnie zaprojektowanym obiekcie Centrum swoją siedzibę znalazły Biblioteka PB, Studium Języków Obcych, Centrum Kształcenia Zdalnego oraz Naukowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. W czerwcu 2011 r. Uczelnia pozyskała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. blisko 90 mln zł na realizację projektu pn. „INNO-EKO-TECH” Innowacyjne centrum dydaktyczno-badawcze alternatywnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i ochrony środowiska Politechniki Białostockiej”, którego celem jest unowocześnienie uczelnianej infrastruktury oraz podniesienie jakości kształcenia poprzez wykorzystanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych rozwiązań ICT. Budowa obiektu rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2013 roku, a jego otwarcie nastąpiło 8 października 2015 r.

SUKCESY NASZYCH STUDENTÓW

Siłą naszej Uczelni są kreatywni studenci, którzy w Politechnice Białostockiej rozwijają swoje pasje, zdobywają laury w krajowych i międzynarodowych konkursach. Ich dzieła rozsławiają uczelnię na arenie międzynarodowej.

HYPERION 2 Hyperion zwyciestwo

Reprezentanci Politechniki Białostockiej trzykrotnie stawali na podium międzynarodowych zawodów University Rover Challange, rozgrywanych na pustyni w stanie Utah, USA. W czerwcu 2011 roku I miejsce na tych prestiżowych zawodach zdobył zespół studentów Wydziału Mechanicznego i Elektrycznego oraz skonstruowany przez nich łazik marsjański Magma2.  W czerwcu 2013 r. drużyna łazika marsjańskiego Hyperion nie tylko powtórzyła sukces Magmy2, ale też ustanowiła absolutny  rekord zawodów – zdobyła 493 punkty na 500 możliwych! W czerwcu 2014 r. studenci Wydziału Mechanicznego PB obronili tytuł najlepszych konstruktorów łazika marsjańskiego. Hyperion 2 pokonał 23 łaziki z całego świata.

WE CODE FOR FOOD  PB_PHOBOS

Studenci Wydziału Informatyki PB od lat za plasują się w czołówce kolejnych edycji konkursu organizowanego przez Microsoft. W 2010 roku, na światowych finałach Imagine Cup drużyna RHEA zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Internet Explorer 8 Award oraz drugie miejsce w kategorii Next Generation Web Award. W 2013 r. nasi informatycy ponownie zakwalifikowali się do krajowych finałów konkursu i triumfowali w w kategorii World Citizenship (Projekty Społeczne). Drużyna We Code For Food zaprezentowała aplikację pod nazwą Smart Farm służącą do zarządzania przedsiębiorstwem rolniczym. Zespół został także laureatem Podlaskiego Akceleratora Innowacji. Nagrodą w tym konkursie było zaproszenie do założenia i prowadzenia własnego biznesu zlokalizowanego w Inkubatorze Technologicznym Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2014 r. utalentowani studenci z drużyny We Code For Food ponownie zdobyli pierwsze miejsce w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2014 w kategorii Innowacje. Ich zwycięski projekt Phobos wykorzystuje najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości w procesie leczenia fobii.

RECON   PB_RECON

Nasi studenci zdobyli drugą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Contest of Applications in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w japońskim mieście Sendai. Reprezentanci Wydziału Elektrycznego: Paweł Grześ i Dawid Karczewski oraz z Wydziału Mechanicznego Michał Grześ pojechali do Japonii z projektem RECON – bezprzewodowym systemem teleinformatycznym do obserwowania środowiska naturalnego.

BOLID

W 2013 studenci Wydziału Mechanicznego z drużyny CERBER MOTORSPORT zbudowali bolid, pierwszy w historii Uczelni. Wystartowali z nim w międzynarodowych zawodach drużyn akademickich Formula Student Germany 2013, gdzie zdobyli wyróżnienie za sportową postawę FSG Sportsmanship Award. W 2014 r. ulepszona wersja bolidu wzięła udział w Formula Student na torze brytyjskim, czeskim, węgierskim i włoskim. W 2016 roku studenci wystartowali także  czterech edycjach Formuły Student. Ogromnym sukcesem zakończył się ich udział w zawodach we Włoszech, wywalczyli tam drugie miejsce! A w na zawodach w Czechach wygrali jedną z konkurencji – autocross, i w klasyfikacji generalnej zajęli czwartą pozycję. Cerber_prezentacja w CNK_14

 

 

Wydrukuj tą stronę