CHÓR POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

www.chor.pb.edu.pl
chor@pb.edu.pl
Justyna Grodzka tel. 607 33 44 55

Za najbardziej prestiżową agendę studencką niewątpliwie uznaje się Chór Politechniki Białostockiej, założony w 1977 roku. Jego dyrygentem jest Wioletta Miłkowska.

W repertuarze Chóru znajdują się utwory a’cappella z różnych epok oraz dzieła oratoryjne (m.in.: A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, A. Ramireza, G. Faure, J. Ruttera, St. Moniuszko, St. Moryto). Chór współpracował z wieloma orkiestrami, m.in.: Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfonią Vivą, Il Piacere, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną oraz z zespołem Sierra Manta. Nagrał wiele płyt m.in.: z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Ramireza oraz „Kolędy polskie”. W przygotowaniu „Gospel Mass” – R. Raya.

Chór prezentuje swoje umiejętności podczas konkursów i festiwali zdobywając liczne nagrody: Festiwal Moniuszkowski (1998) – I miejsce, Podlaski Festiwal Muzyki Sakralnej (2000) – I miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie (2003) – I miejsce, Międzynarodowy Festiwal w Llangollen (Anglia 2003) – III miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka 2004 – II miejsce, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (Będzin 2005) – II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Chórów Cantonigros 2005 (Hiszpania) – I i II miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Trevezza 2006 (Grecja) – II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Chóralnej Cantonigors 2008 (Wielka Brytania) – II miejsce.

W skład zespołu wchodzą studenci różnych kierunków studiów Politechniki Białostockiej oraz jej absolwenci. Chór koncertuje w kraju i zagranicą (Czechy, Niemcy, Anglia, Francja, Kanada, Hiszpania, Grecja). Śpiewacy uczestniczą też w warsztatach wokalnych oraz wyjazdach zagranicznych na zaproszenie zaprzyjaźnionych uczelni wyższych.

Od wielu lat chórzyści spotykają się na próbach w poniedziałki, wtorki i czwartki o godz.19 w sali Chóru (wejście obok dawnego klubu „Gwint”).

 

KLUB TAŃCA „FENIKS”

www.feniks.pb.edu.pl
ktt.feniks@gmail.com
Paulina Rojszyk tel. 889 322 131

Już od przeszło 30 lat „FENIKS” propaguje taniec towarzyski jako formę sportu i alternatywnego spędzania czasu. Poprzez stałe zajęcia ze studentami naszej uczelni klub szerzy kulturę taneczną w środowisku studenckim, daje możliwość parom z naszego klubu współzawodniczenia z innymi parami, nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń na temat tańca i jego rozwoju.

Przedstawiciele KTT „Feniks” w roku 2007 startowali, m.in., w Turnieju Tańca Towarzyskiego w Łomży oraz w I Turnieju Tańca Towarzyskiego Wschodzących Gwiazd w Jasionówce, gdzie zdobyli II, IV i VI nagrodę. Na Turnieju Tańca w Kownie na Litwie pary reprezentujące KTT „Feniks” zajęły w swoich kategoriach wiekowych dwa pierwsze, dwa drugie i dwa trzecie miejsca. Klub był organizatorem warsztatów z salsy kubańskiej. Największym przedsięwzięciem realizowanym przez KTT „Feniks” był Turniej Tańca Towarzyskiego „O Puchar JM Rektora Politechniki Białostockiej”. W roku 2007 odbyła się jego XXIX edycja. W Turnieju uczestniczyło 100 par. Konkurs był oceniany przez zawodowych sędziów, nagrody przyznano w pięciu kategoriach. W grupie Amatorów rozegrano Grand Prix Polski.

Treningi dla członków KTT „Feniks” odbywają się cztery razy w tygodniu na sali o powierzchni ponad 200m², specjalnie przystosowanej do ćwiczeń tancerzy. Agendą opiekuje się wykwalifikowany instruktor tańca.

 

KLUB WYSOKOGÓRSKI „GRAŃ”

facebook Klub-Wysokogorski-Gran Bialystok
Kamil Matwiejuk tel. 501 636 620,  e-mail: kamil.matw@gmail.com

Klub wymarzony dla miłośników gór i widoków, które można podziwiać z wysoko­ści tysiąca i więcej metrów. Co roku organizuje szereg wyjazdów wspinaczkowych. Do najciekawszych wydarzeń należą m.in.: wyprawa na najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc, wyjazd na Kaukaz i zdobycie najwyższego szczytu Europy Elbrus (5642 m n.p.m.), trekking w Pirenejach, zajęcie pierwszego miejsca na prestiżowych zawodach sportowych „Selekcja”. Klubowicze doskonalą swoje umiejętności na kursach tatrzańskich pod okiem instruktora Polskiego Związku Alpinizmu oraz organizują wyjazdy o charakterze szkoleniowo-zapoznawczym, gdzie młodzi adepci mogą zapoznać się z różnorodnymi technikami wspinaczki skałkowej, uczą się wspinaczki z dolną asekuracją, przy wykorzystaniu różnorodnego sprzętu asekuracyjnego. Program działania klubu obejmuje również spotkania na ściankach wspinaczkowych w celu rozwijania sprawności fizycznej. Obok działalności górskiej klub prowadzi działalność speleologiczną – wyjazdy do jaskiń zarówno polskich, jak i znajdujących się za granicą.Spotkania treningowe agendy odbywają się dwa razy w tygodniu: na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku i raz na ścianie „W Starym Kinie” w Supraślu k. Białegostoku. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych członkowie „Grani” uprawiają również buldering na okolicznych mostach i murkach kamiennych.Najważniejsze wydarzenia w życiu Klubu w 2007 roku to: cykl wieczorów dyskusyjno-filmowych poświęconych tematyce wspinaczkowej, pierwsze miejsce przedstawiciela Klubu na Zawodach Bulderowych „W Starym Kinie – ściana wspinaczkowa” oraz wyjazdy wspinaczkowe w Góry Sokole, do Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie.

 

SEKCJA JEŹDZIECKA POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

Małgorzata Budlewska tel. 791 936 282, mail: myorangecountry@gmail.com
Znajdź nas na facebook’u: Agenda Jeździecka Politechniki Białostockiej

Agenda jeździecka działa we współpracy z Klubem Jeździeckim Białystok w Ignatkach. Umożliwiamy naukę jazdy konnej osobom nie mającym wcześniejszej styczności z końmi oraz doskonalenie umiejętności osób jeżdżących. Jazda konna to doskonała forma spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, w kontakcie z naturą. Oprócz jazdy, studenci uczą się pielęgnacji koni i nawiązują znajomości z innymi osobami dzielącymi ich pasję. Można się przekonać na własnej skórze, jak wymagającym a zarazem pasjonującym sportem jest jeździectwo.

Organizujemy wspólne wyjazdy w teren do pobliskich lasów oraz spotkania przy ognisku. Można nas zobaczyć z końmi przy okazji różnych imprez na kampusie PB i spróbować swoich umiejętności jeździeckich. Co roku najlepsi członkowie agendy startują w Akademickich Mistrzostwach Podlasia w Skokach Przez Przeszkody, odbywających się w maju.

 

STUDENCKA AGENCJA FOTOGRAFICZNA

www.facebook.com/saf.pb
Marta Raczkowska, telefon: 511 205 581, e-mail: marta.raczkowska018@gmail.com

Dzięki istnieniu Studenckiej Agencji Fotograficznej młodzi fotograficy z Politechniki Białostockiej mogą doskonalić umiejętność fotografowania uwieczniając życie studenckie, organizując plenery, wspólne wyjazdy, a następnie samodzielnie wywołując zdjęcia. Wystawiają też swoje prace w galeriach, m.in.: wystawa pokonkursowa „Portret” w Trzcianeckim Domu Kultury, wystawa zbiorowa zorganizowana przez Wyższe Studium Fotografii ASP Gdańsk, wystawa w Białostockim Ośrodku Kultury w klubie „FAMA”, wystawa wspierająca akcję na rzecz osób niepełnosprawnych „Integracja”, wystawa w kinie „Forum” pt. „Środki Transportu”.

W 2007 roku Agencja zorganizowała: pokaz multimedialny fotografii Jakuba Gwiazdowskiego „Koncerty”, pokaz slajdów Marcina Harasimowicza, pokaz slajdów Macieja Folejewskiego „Wilno i jego architektura” oraz prezentację prac Stefana Haładyja „Nocne fotografie”, plener fotograficzny nad Biebrzą.
Spotkania członków agendy odbywają się co tydzień, prowadzone są na nich warsztaty z zakresu fotografii analogowej i cyfrowej oraz szkolenia dotyczące posługiwania się wyposażeniem atelier i ciemni fotograficznej. Studencka Agencja Fotograficzna sukcesywnie rozbudowuje wyposażenie swojego studia.

 

STUDENCKI KLUB KRÓTKOFALOWCÓW SP4YPB

http://sp4ypb.pb.edu.pl/
www.hamradio.biaman.pl,
Krzysztof Bujnarowski, telefon: 696 605 710, e-mail: bujnarowskik@gmail.com

SP4YPB nawiązuje i rozwija kontakty z krótkofalowcami z całego świata. Do klubu drogą radiową spływają listy z zaprzyjaźnionych stacji. Jego członkowie prowadzą szeroką działalność rozpowszechniającą ruch krótkofalowców, biorąc udział w zawodach krótkofalowców – zarówno krajowych, np. DX Contest, jak i zagranicznych. Działacze tego klubu, najczęściej studenci Wydziału Elektrycznego, zapewniają doskonałą łączność podczas wielu imprez studenckich, na przykład organizowanych corocznie Juwenaliów. Co roku klub przeprowadza ponad 2000 potwierdzonych łączności radiowych z 38 na 40 istniejących ośrodków na świecie. Jego działalność polega nie tylko na prowadzeniu łączności radiowej, ale też na konstruowaniu i budowie nowych urządzeń techniki radiowej. Studenci zajmują się także konserwacją anten, rozbudowują swoje stanowisko pracy radiostacji.

Klub Krótkofalowców posiada w pełni wyposażone pomieszczenie w jednym z Domów Studenta PB. Klubowicze spotykają się tam kilka razy w tygodniu, aby drogą radiową nawiązywać kontakty z innymi krótkofalowcami. Częstotliwość spotkań oraz aktywny udział w zawodach świadczą o prawdziwej pasji członków tej agendy.

Członkowie agendy w roku 2007 dwanaście razy uczestniczyli w zawodach ogólnopolskich i osiem razy w zawodach międzynarodowych. Najważniejsze osiągnięcia to: trzykrotne zajęcie I miejsca w ogólnokrajowych zawodach krótkofalarskich stacji klubowych UKF, X miejsce w Europie w zawodach „Russian – World Wide DX”, V miejsce w zawodach „Japan International DX Contest”.

 

NIEZALEŻNE ZRZESZENIE STUDENTÓW POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

Dom Studenta nr 1 “Alfa”, lok. 224
ul. Zwierzyniecka 14, Białystok
www.nzs.bialystok.pl

Mariusz Piotr Białoszewski tel. 883 931 210, mail: mariusz.bialoszewski@nzs.org.pl

Głównym celem Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest działanie na rzecz pogłębiania demokracji, obrony swobód demokratycznych i praw obywatelskich oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, co ma swoje korzenie w historii organizacji, która powstała w roku 1980 w wyniku pamiętnych wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980. Dzisiaj NZS zajmuje się także, między innymi, aktywizacją życia studenckiego, wspieraniem przedsiębiorczości w środowisku akademickim, działaniami ukierunkowanymi na edukację i rozwój osobisty.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Białostockiej realizuje swoje cele poprzez projekty takie jak „Smart-up” przybliżający studentom kulturę efektywnego poradnictwa zawodowego czy „Adapciaki” – integracyjne obozy dla osób przyjętych na pierwszy rok studiów. NZS organizuje co roku akcję honorowego oddawania krwi „Wampiriada” , akcję „Studenci dzieciom” i Studenckie Regaty o Puchar Rektorów. Od roku 2007 Niezależne Zrzeszenie Studentów jest również organizatorem najważniejszego chyba konkursu dla studentów „Pimus Inter Pares”.

 

AIESEC POLSKA. KOMITET LOKALNY BIAŁYSTOK

Już od ponad 60 lat na świecie, a od 40 lat w Polsce, AIESEC kreuje liderów. W Białymstoku organizacja działa od 1992 r. i zrzesza obecnie ponad 80 aktywistów. Ty także możesz dołączyć do największej międzynarodowej organizacji studenckiej na świecie!

Chcesz poznać ciekawych ludzi? Poczuć międzykulturowość? Współuczestniczyć w tworzeniu interesujących projektów? Rozwinąć sieć profesjonalnych kontaktów? AIESEC daje Ci taką możliwość. Dzięki przynależności do naszej organizacji rozwiniesz swoje umiejętności w takich dziedzinach jak np. marketing, sprzedaż, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi czy też zarządzanie sobą w czasie. Możesz także uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach, które zapewnią Ci rozwój osobisty i poszerzą horyzonty.

AIESEC oprócz działalności lokalnej oferuje możliwość wyjazdu na praktykę zagraniczną lub wolontariat. Praktyki profesjonalne (Global Talents) to międzynarodowy program praktyk zagranicznych skierowany do młodych ludzi, którzy chcą zdobyć profesjonalne doświadczenie, pracując w wielokulturowym środowisku. Uczestnicy programu mają szanse realizować praktykę w następujących obszarach: Marketing, Business Administration, IT, Language Teaching i Education. Praktyki realizowane są w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jak i w międzynarodowych korporacjach.

Wolontariat (Global Citizen) jest to międzynarodowy program wymiany dla młodych osób zainteresowanych rozwojem osobistym, odkrywaniem innych kultur i dzieleniem się swoją. Global Citizen jest realizowany za pomocą projektów: Culture, Management i World Issue. Osoby biorące udział w wolontariacie za granicą działają, aby wpłynąć na lokalne środowisko. Program może być realizowany w międzynarodowym otoczeniu w instytucjach takich jak: organizacje pozarządowe, uniwersytety, szkoły, przedszkola lub podczas letnich obozów. Najpopularniejsze tematy dotyczą edukacji międzykulturowej, praw człowieka, ochrony środowiska, edukacji podstawowej dzieci i młodzieży z zaniedbanych regionów, profilaktyki HIV/ AIDS.

Szczegółowe informacje oraz formularze aplikacji do organizacji i na praktyki zagraniczne znajdziesz na: http://aiesec.pl/bialystok/

Rada Wykonawcza Komitetu Lokalnego Białystok 2014/2015:

Piotr Puka
Prezydent Komitetu Lokalnego
e-mail: piotr.puka@gmail.com

Klaudia Dereszkiewicz 
Wiceprezydent ds. Wymiany Wychodzącej (osoba kontaktowa dla osób wyjeżdżających za granicę)
e-mail: k.dereszkiewicz@gmail.com

Katarzyna Dobrzyńska
Wiceprezydent ds. Wymiany Przychodzącej Wolontariackiej
e-mail: katarzyna.dobrzynska.aiesec@gmail.com

Dominika Karolczuk
Wiceprezydent ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi
e-mail: karolczuk.dominika@gmail.com

Joanna Tycyk
Wiceprezydent ds. Komunikacji (osoba kontaktowa dla mediów)
e-mail: joanna.tycyk@gmail.com

Sylwia Zadykowicz
Wiceprezydent ds. Wymiany Przychodzącej Biznesowej i Finansów
e-mail: sylwiazadykowicz@gmail.com

 

EUROPEJSKIE FORUM STUDENTÓW AEGEE – BIAŁYSTOK

www.aegee.bialystok.pl

siedziba organizacji studenckich przy UwB, pok. 307
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14, Białystok

Zbigniew Rogalski tel. 504 835 491, mail: bxaegee@yahoo.com

Europejskie Forum Studentów AEGEE jest jedną z największych organizacji studenckich działających w Europie. Skupia ponad 15 tysięcy członków z 40 krajów Europy. AEGEE jest organizacją apolityczną i interdyscyplinarną, promująca ideę zjednoczonej Europy, wspieranie pokoju i stabilizacji, wymianę kulturową, rozwój edukacji wyższej, kontakty i współpracę między studentami różnych krajów, walkę ze stereotypami i uprzedzeniami oraz budowanie tolerancyjnego i otwartego społeczeństwa.

Jednym z większych przedsięwzięć realizowanych przez AEGEE – Białystok jest Szkoła Efektywnej Komunikacji Społecznej – seria otwartych wykładów i warsztatów adresowanych do studentów wszystkich uczelni. Innym projektem jest cykl „Polowanie na żubra”, którego celem jest poznanie najważniejszych i najciekawszych miejsc na Podlasiu, jego różnorodności kulturowej i wyznaniowej. Regularnie są przeprowadzane szkolenia Local Training Course, nastawione na umiejętności związane z pracą w organizacji.

 

ERASMUS STUDENT NETWORK POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA

www.pb.esn.pl

ul. Zwierzyniecka 12, pok. 3, Białystok
Aneta Zalewska tel. 886 183 952, mail: pb@esn.pl

Działalność organizacji Erasmus Student Network poświęcona jest wspieraniu i rozwojowi międzynarodowych wymian studenckich, zaś lokalne sekcje ESN zapewniają studentom obcokrajowcom pomoc, porady, potrzebne informacje i znacznie ułatwiają im integrację z nowym środowiskiem.
ESN Politechnika Białostocka istnieje od roku 2007. W ramach swoich działań regularnie organizuje, m.in., spotkania „Eurodinner”, prezentujące narodowe kuchnie, w tym polskie potrawy świąteczne. Realizowane są cykliczne zajęcia sportowe, wycieczki po mieście (ze zwiedzaniem miejscowych klubów), okolicach i całej Polsce. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć w ubiegłym roku był bieg orientacyjny po Białymstoku „Orientation Walk” oraz cykl imprez w klubie M7, poświęconych kulturom poszczególnych krajów, z których pochodzą studenci zrzeszeni w ESN. Innym projektem organizacji jest „Język za język”, polegający na uczeniu się swoich języków nawzajem. Członkowie ESN PB rozwijają swoje możliwości działania uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach i konferencjach.

 

BIAŁOSTOCKI HARCERSKI KRĄG AKADEMICKI „ZRÓBMY TO”

www.krag.bialystok.pl

Elżbieta Sierko tel. 698 335 338, mail: ela.sierko@gmail.com, bhka@zhp.net.pl

Marzenia o harcerskiej wspólnocie studenckiej ponad podziałami na uczelnie i kierunki, o wspólnych ogniskach, szalonych inicjatywach, czy podróżach od dawna towarzyszyły założycielom Kręgu. Ich celem było zgromadzenie w jednym miejscu pozytywnych i chętnych do działania osób w mieście. Udało się to zrealizować we wrześniu 2014, kiedy to założony został Białostocki Harcerski Krąg Akademicki ZRÓBMY TO. Krąg zrzesza studentów Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki różnorodnym zainteresowaniom uczestników na zbiórkach Kręgu nigdy nie jest nudno. Przygotowujemy się także do ogólnopolskich imprez dla akademików np. jesiennego, krakowskiego Zlotu Harcerzy i Wędrowników „Diablak”, czy letniej „Wędrowniczej Watry”.

Na harcerstwo nigdy nie jest za późno. Białostocki Harcerski Krąg Akademicki ZRÓBMY TO zaprasza więc wszystkich chętnych, którzy do tej pory nie znaleźli dla siebie miejsca w harcerstwie np. z powodu podjęcia studiów. Zbiórki odbywają się raz na dwa tygodnie z wyłączeniem okresu sesji egzaminacyjnych. Miejscem spotkań (tymczasowym) jest harcówka przy ulicy Grochowej 2.
Wydrukuj tą stronę