Wojciech Nowicki – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w rzucie młotem – odebrał dzisiaj (20 kwietnia) tytuł “Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej”. Uroczystość towarzyszyła obradom Senatu PB w Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

Stowarzyszenie Absolwentów PB jest organizatorem konkursu na Złotego Absolwenta. Laureatów wyłania 11-osobowa kapituła na podstawie pisemnych zgłoszeń. Wojciech Nowicki nagrodzony został w kategorii “sztuka, sport i inne osiągnięcia”. Kapituła nie miała żadnych wątpliwości, by uhonorować Pana Nowickiego, tym bardziej, że od początku podkreśla, że jest absolwentem Politechniki Białostockiej – mówił podczas uroczystości przewodniczący kapituły Jerzy Półjanowicz. Niech ta “złota” statuetka stanie się przyczynkiem do złotego medalu olimpijskiego – dodawał Rektor prof. Lech Dzienis.

Wojciech Nowicki jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PB. Studia ukończył w 2013 roku. Uzyskał tytuł magistra inżyniera o specjalności automatyka i robotyka. W szkole podstawowej trenował piłkę nożną w Jagiellonii Białystok. Rzut młotem zaczął trenować jako licealista w klubie sportowym Podlasie Białystok. Aktualnie jest jednym z najlepszych zawodników na świecie.
Czterokrotnie zdobywał tytuł wicemistrza Polski. W 2015 roku wywalczył w Pekinie brązowy medal Mistrzostw Świata. W ubiegłym roku zdobył brąz podczas Mistrzostw Europy w Amsterdamie, a w sierpniu osiągnął największy życiowy sukces przywożąc brązowy medal z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Miejsce na podium dał mu rzut młotem na odległość 77 metrów i 73 centymetrów.

Do tej pory tytuł “Złoty Absolwent Politechniki Białostockiej” otrzymali:

– w kategorii Nauka:  prof. Kazimierz Pieńkowski – były rektor PB oraz prof. Czesław Miedziałowski z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska,
– w kategorii Menadżer: inż. Jan Zadykowicz – założyciel przedsiębiorstwa JAZON oraz Wiktor Marek Siergiej – dyrektor generalny w firmie PROMOTECH S.A., a także Andrzej Arefiew  – właściciel i prezes AREFIEW KONSORCJUM,
– w kategorii Młody Inżynier: dr inż. Artur Łuniewski – prezes zarządu firmy ASTWA Recykling, współautor książek: “Azbest. Historyczne obciążenie z XX wieku”, “Od prymitywnych wysypisk do nowoczesnych zakładów zagospodarowania odpadów” oraz  “Co dalej z tym azbestem ?”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał także Michał Grynczel – prezes Forum Młodych Architektów przy SARP w Białymstoku.

Wydrukuj ten Post