NIBE-BIAWAR, firma zajmująca się produkcją ogrzewaczy wody, pomp ciepła, kotłów i systemów solarnych, będzie wspólnie z Politechniką Białostocką podejmować projekty dydaktyczne i badawczo-rozwojowe. Umowę o współpracy 29 marca 2017 r. podpisali Prezes Zarządu NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. Mariusz Maliborski i Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Roman Kaczyński prof. nzw.

Pierwszą wspólną inicjatywą uczelni i białostockiej spółki było zorganizowanie na Wydziale Architektury PB konkursu dla studentów „Na najlepszą integrację pomp ciepła z architekturą domu”. Zgłoszono aż 16 projektów na energooszczędne domy, z pompami ciepła kreatywnie wkomponowanymi w bryłę budynku. Oceniana była pomysłowość rozwiązania, kreatywność oraz możliwość wykorzystania projektu w praktyce.

Zwyciężyła koncepcja Łukasza Sakowicza i Michała Rafałko, studentów Wydziału Architektury zatytułowana „Dom budowany światłem – architektura energooszczędna”. Projekt został doceniony za niespotykaną stylistykę budynku dopasowanego do otoczenia i najniższy koszt zużycia energii –  to dzięki zastosowaniu najnowszej pompy ciepła Nibe F2120. Pozostałe nagrody w konkursie trafiły do: Eryka Michalskiego i Agaty Malewickiej autorów projektu „Ziemianka – projekt domu energooszczędnego”(2 miejsce), Gabrieli Sawczuk i Kamili Kozioł za projekt „Żywy dom energooszczędny – razem czy osobno”(3 miejsce). Wyróżnienie za projekt „Dom żywy – energooszczędny dom jednorodzinny” otrzymały Kamila Tobiaszewskiej i Justyna Więckowska.

Fot. Wojciech Wojtkielewicz

Wydrukuj ten Post