“Żeby nie wyjść na dziamdziaków trzeba się nauczyć znaków”, “Co łączy klimat z krową i prądem?”, “Ogniwa dawniej i dziś” – to tytuły wykładów i warsztatów przygotowanych dla uczniów ełckich szkół przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Dziś (16 marca) po raz kolejny Politechnika Białostocka zaprosiła do wspólnego odkrywania tajemnic otaczającego świata w Parku Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Raz w miesiącu pracownicy i studenci jednego z wydziałów Uczelni spotykają się z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach interaktywnych zajęć. Dzisiaj najmłodsi na specjalnej macie szkoleniowej prowadzili zdalnie sterowane samochodziki przez skrzyżowania, ronda, parkingi. Wcześniej, z pomocą studentów z SKN Drogowiec, gruntownie powtórzyli wiadomości ze znajomości znaków i prawa ruchu drogowego. Uczniowie gimnazjów rozmawiali z dr inż. Agnieszką Wysocką-Czubaszek o zmianach klimatycznych oraz efekcie cieplarnianym. Dowiedzieli się, jak działa biogazownia (właśnie do tego prowadząca wykorzystała schemat układu trawiennego krowy), jak produkcja prądu i ciepła wpływa na środowisko, a także czym jest poferment, i do czego jest wykorzystywany. Najstarsi uczestnicy spotkania “Odkrywaj z Politechniką Białostocką” mogli dowiedzieć się, jak samodzielnie skonstruować proste ogniwo wytwarzające prąd elektryczny i jak zbudowane są współczesne ogniwa m.in. wszechobecne w naszym życiu baterie. W programie prezentacji znalazł się także pokaz zjawiska elektrolizy. Uczniowie dyskutowali też o tym, jak mogą wyglądać ogniwa przyszłości.

Zajęcia prowadzili dr inż. Agnieszka Wysocka-Czubaszek, dr inż. Grzegorz Świderski oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Drogowiec. Spotkali się z nimi uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. K.K. Baczyńskiego, Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny “Inki”, Gimnazjum nr 3 im. kard. S. Wyszyńskiego, Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku.

Wydrukuj ten Post