Wydział Informatyki obchodzi Światowy Dzień Liczby Pi już od 10 lat. 14 marca matematyczne koła naukowe Wydziału (Koło Math4You, Koło Gier Logicznych, Centrum  Popularyzacji Matematyki Signum) organizują Piknik naukowy oraz specjalne wykłady dla uczniów, studentów, nauczycieli.

Świętują z nami uczniowie klas podstawowych, są też grupy z białostockich gimnazjów i liceów. Jak zwykle okazuje się, że matematyka w tym bardziej rozrywkowym wydaniu przyciąga, a w gry logiczne grają chętnie i młodsi i starsi. Na proponowane przez nas wykłady zapisało się ponad 200 osób – informuje dr hab. Dorota Mozyrska Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki PB.

Około 12:30, tuż po zakończeniu wykładów, organizatorzy rozstrzygną konkursy, które ogłosili z okazji Dnia Liczby Pi. Poznamy autorów najlepszych prac na „zmaterializowanie liczby Pi” oraz koncepcji na plakat promujący święto.

Dzień Pi pokrywa się z dniem urodzin Alberta Einsteina. To Einstein określił liczbę Pi  jako fundamentalną dla opisu Wszechświata. Stwierdził, że w każdym zjawisku przyrodniczym, które ma coś wspólnego z obrotem lub kołem, pojawi się Pi, gdyż podobnie jak kilka innych znanych stałych, jest naszym nierozłącznym towarzyszem. Tego dnia urodził się również  nasz wyjątkowy polski matematyk – Władysław Sierpiński (1882-1969).  Jego nazwiskiem  w roku 1976 został nazwany jeden z kraterów na Księżycu. Mamy więc jeszcze jeden piękny pretekst do świętowania i do odznaczenia dnia 3.14 w naszych kalendarzach – przekonuje dr Marzena Filipowicz-Chomko, jedna z organizatorek Dnia Liczby Pi na Politechnice Białostockiej.

PI-knik na korytarzu przy Auli B Wydziału Informatyki rozpoczął się o symbolicznej godzinie 9:26 a zakończy o 13.

Zaplanowano też wykłady:

• „O niewymierności liczby Pi” dr Marek Kępczyk
  • „Problem urodzin” Jan Gromko, Marta Nazarkiewicz
  • „Zagadnienie załadunku w modelowaniu matematycznym” Katarzyna Pawelczyk
  • „O liczbach pierwszych” Paweł Ciecierski
  • „Jak oszacować liczbę Pi używając metody Monte Carlo” dr hab. inż Sławomir Zieliński

Wydrukuj ten Post