MATIA, czyli “sztuczne oko” wymyślone i zbudowane przez Petrosa Psyllosa, studenta Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, jest w gronie tegorocznych finalistów walczących o tytuł “Podlaskiej Marki”.

Wczoraj, 13 marca, poznaliśmy listę 21 kandydatur, które głosami Kapituły, przeszły do kolejnego etapu rywalizacji. We wszystkich kategoriach o uznanie ekspertów ubiegało się aż 179 różnorodnych produktów i inicjatyw. Ta liczba jest jedną z największych w historii przedsięwzięcia.

W kategorii “Odkrycie” nominację uzyskał wynalazek Petrosa Psyllosa. MATIA wykrywa i rozpoznaje przedmioty znajdujące się przed osobą niewidzącą, czyta teksty, może wezwać pomoc. System nagradzano na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych, a jego twórca znalazł się w topowym zestawieniu europejskich innowatorów technologicznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Petros Psyllos jest stypendystą stowarzyszenia zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką – Odkrywcy Diamentów. W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Najlepsi z najlepszych!”, a w czerwcu wygrał polską edycję konkursu “Innovator Under 35” organizowanego przez “MIT Technology Review”. Warto przypomnieć, że system MATIA i jego twórca reprezentowali Politechnikę Białostocką i Polskę na światowych finałach konkursu firmy  Microsoft – Imagine Cup.

Finaliści Podlaskiej Marki powalczą o osiem szklanych statuetek i nagrody pieniężne w wysokości 10 000 złotych. Dodatkowo, jeden z finalistów otrzyma tytuł Podlaskiej Marki Konsumentów – wyróżnienie przyznawane kandydaturze, która zdobędzie największą liczbę głosów internautów.

Głosowanie internetowe na Podlaską Markę Konsumentów rozpoczęło się 13 marca i potrwa do 2 kwietnia br. Ostateczne rozstrzygnięcie, podobnie, jak werdykt Kapituły, poznamy 27 kwietnia br.

Głosować można na stronie www.podlaskamarka.pl

Wśród głosujących internautów rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe, wśród nich m.in.: kamera GOPRO HERO 4, zegarek sportowy Garmin Forerunner 35 oraz SmartWatch Sony 3 SWR50.

Wydrukuj ten Post