Dziś przekonałem się, jak działają urządzenia, z których korzystamy na co dzień – tak po prezentacjach na Wydziale Elektrycznym mówił Czarek. Razem z kolegami z Olecka przyjechał dziś na Politechnikę Białostocką.

10 marca gościliśmy grupę 35 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Olecku. Wydział Elektryczny przygotował dla nich specjalne zajęcia laboratoryjne, pokazy i wykłady. Dr inż. Jarosław Wiater przybliżył uczniom wiedzę z zakresu techniki wysokich napięć. Licealiści dowiedzieli się m.in. jak działają urządzenia wysokonapięciowe i jak chronić się przed wyładowaniami elektrycznymi. Zobaczyli także laboratoria, w których naukowcy Wydziału Elektrycznego prowadzą badania dotyczące ochrony urządzeń elektroenergetycznych, a studenci kierunku elektrotechnika uczą się podstaw zawodu. Dr. inż. Piotr Miluski mówił natomiast o budowie i zastosowaniu techniki światłowodowej. Podczas prezentacji przybliżył uczniom budowę światłowodu, a następnie w Laboratorium Technologii Światłowodów Wydziału Elektrycznego pokazał, jak powstaje włókno o średnicy zbliżonej do grubości ludzkiego włosa.

Z pracowni Wydziału Elektrycznego młodzież przeniosła się do studia PlatonTV. Uczniowie mogli tam spróbować swoich sił w obsłudze reporterskiej kamery telewizyjnej i zobaczyć, jak wygląda montaż programów telewizyjnych.

I Liceum Ogólnokształcące w Olecku współpracuje z Politechniką Białostocką na mocy umowy ze stycznia 2015 roku. W Olecku powstały też klasy pod patronatem Politechniki Białostockiej.

Wydrukuj ten Post