Politechnika jest… kobietą

07-03-2019

Kobieta. Inżynierka, architektka, programistka, elektroniczka… Dziś rosnące zainteresowanie kobiet kierunkami technicznymi nikogo już nie dziwi. Zwłaszcza na Politechnice Białostockiej, na której panie stanowią obecnie 35% wszystkich studentów.

Jak było kiedyś?

Kobiety studiują na naszej uczelni od 70 lat. Pierwsze studentki jedynych wówczas Wydziałów Mechanicznego i Elektrycznego rozpoczęły naukę już w 1949 roku. Utworzenie uczelni, wówczas Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT w Białymstoku, zawdzięczamy m.in. staraniom prof. Eudokii Ostaszewicz. Nauczycielce fizyki i chemii z Bielska Podlaskiego zależało na kształceniu inżynierów w Białymstoku. Zabiegała o utworzenie szkoły, była też pierwszą pracującą w niej nauczycielką.

W roku 1951 powstała uczelniana biblioteka, której pierwszym kierownikiem została Janina Dąbrowska. Panie zorganizowały też prace m.in. powołanego w roku 1962 Działu Spraw Studenckich i Dydaktyki – mgr Ludwika Doroszko i utworzonej trzynaście lat później komórki wydawniczej – mgr Jadwiga Żukowska.

W 1977 roku powstał Chór Politechniki Białostockiej. Choć początkowo funkcjonował jako zespół męski, kierowała nim kobieta – Zofia Hamerlak-Gładyszewska.

Od 2008 roku w najwyższych władzach Politechniki Białostockiej zawsze są panie. Pierwszą kobietą na stanowisku Prorektora ds. Studenckich i Dydaktyki była dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska, prof. PB, w XIV kadencji funkcję tę pełniła dr hab. Grażyna Łaska, prof. PB. Od września 2016 roku Prorektorem ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej jest dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

W strukturach Politechniki Białostockiej funkcjonuje 7 wydziałów, którymi kieruje w sumie 23 prodziekanów. Aż 12 z nich to kobiety. Przoduje Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska – tu z dziekanem współpracują aż cztery panie. Na szczególną uwagę w zestawieniu zasługuje jednak Wydział Inżynierii Zarządzania, którym od 2016 roku kieruje dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB.

Kobiety kształcą się na każdym wydziale Politechniki Białostockiej. Studiują budownictwo, elektrotechnikę, informatykę, automatykę i robotykę, zarządzanie, leśnictwo, ale przede wszystkim architekturę, na której to panowie są mniejszością. Aż 512 z 647 studiujących na Wydziale Architektury osób to panie.

Dziewczyny chętnie wybierają również Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, w którym stanowią ponad 30% uczniów.

Kobiety przeważają też w uczelnianej administracji i jednostkach organizacyjnych, kierując m.in. Biblioteką Politechniki Białostockiej, Oficyną Wydawniczą, Biurem Współpracy Międzynarodowej, Kwesturą oraz Działami – Nauki, Spraw Studenckich i Dydaktyki, Zarządzania czy Promocji. Za kontakty uczelni z mediami odpowiada rzeczniczka. Panie kierują pracą Radia Akadera. Kobieta dyryguje również Chórem Politechniki Białostockiej, dziś złożonym głównie z głosów żeńskich.

Panie na Politechnice Białostockiej nie tylko uczą się, studiują, badają, konstruują, zarządzają, ale przede wszystkim współtworzą naszą uczelnię.