To będzie 7 analog łazika marsjańskiego, który projektowany i budowany jest przez studentów Wydziału Mechanicznego. W czerwcu chcą zaprezentować możliwości nowego robota na zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. W tym roku odbędą się od 1 do 3 czerwca. Zawody cieszą się coraz większą popularnością. Do tegorocznych zmagań przystąpi 82 drużyn z 13 krajów. Z Polski zgłosiło się 10 zespołów, oprócz reprezentantów Politechniki Białostockiej, także uczelnie z Rzeszowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy.

Studenci Wydziału Mechanicznego PB budują analogi łazików marsjańskich od 2010 roku. Skonstruowali już 6 takich robotów (Magma, Magma 2, Hyperion, Hyperion 2, #next oraz RED). 6 razy brali udział w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA: 3 razy zajęli I miejsce (w 2011, 2013, 2014 r.), raz III (w 2010 r.), raz IV (w 2015 r.) i raz – VII (w 2016 r.).

By wziąć udział w konkurencjach rozgrywanych na pustyni w stanie Utah należy przejść kilkustopniowe kwalifikacje. Pierwszy etap, czyli oficjalna rejestracja, już za nami – informuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, sprawująca opiekę naukową nad zespołem. Przed nami kolejny, czyli przygotowanie i przesłanie dokumentacji technicznej dotyczącej projektu, a następnie prezentacja filmu pokazującego działanie łazika. To kończy formalną część kwalifikacyjną. Później pozostaje tylko czekać na informacje, które drużyny zostały zakwalifikowane do czerwcowych zawodów.

Paweł Turycz, student automatyki i robotyki koordynujący projekt, informuje, że tegoroczna konstrukcja będzie różniła się od poprzednich. Spowodowane jest to koniecznością dostosowania konstrukcji do wymogów konkursu i nowych konkurencji, w których mamy szanse startować. Powtórzone będą rozwiązania, które sprawdziły się podczas poprzednich edycji zawodów – na przykład budowa modułowa, ułatwiająca serwisowanie robota.

Na czym polegają utrudnienia przygotowywane przez organizatorów URC 2017? Na przykład łaziki będą musiały samodzielnie dotrzeć do punktów położonych w kamienistym, pagórkowatym terenie. W dodatku skróceniu uległ czas, jaki zespoły mają na przygotowania pomiędzy 2 konkurencjami terenowymi, czyli zadaniem asystowania astronaucie a przejazdem w trudnym terenie. To wymusza zastosowanie rozwiązań umożliwiających szybką zmianę konfiguracji łazika oraz szybką diagnostykę całej konstrukcji. Priorytetami konstrukcyjnymi są: zwiększenie zasięgu komunikacji, dłuższy czas działania na zasilaniu bateryjnym, większa zdolność manewrowania, zupełnie nowa koncepcja robotycznego ramienia, a przy tym – redukcja wagi konstrukcji – dodaje Paweł.

Trwają prace nad konstrukcją, studenci przygotowują prototyp podstawy jezdnej. Pierwsze testy zaplanowali na marzec. Studenci chcą wtedy wykryć ewentualne wady konstrukcyjne oraz programowe łazika i poprawić je jeszcze w Polsce.

Zespół tworzą studenci Wydziału Mechanicznego:
Paweł Turycz – mechanik, konstruktor, koordynator projektu;
Krzysztof Wojciech Zalewski – mechanik, konstruktor;
Adrian Pilis, mechanik – konstruktor;
Aneta Łukowska – konstruktor, odpowiedzialna za zadanie naukowe;
Piotr Tomaszuk – programista, elektronik;
Łukasz Mierzejewski – programista, elektronik;
Tomasz Szczęsny – programista, elektronik.

Wydrukuj ten Post