14 lutego, w Walentynki, rozpoczęły się na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej zawody drugiego etapu XXIV Olimpiady Informatycznej.

Olimpiada Informatyczna to coroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przeprowadzany pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczestnicy Olimpiady muszą m.in. przeanalizować problemy algorytmiczne oraz zaimplementować je w języku programowania. Po prostu – wykazać się ponadprzeciętną wiedzą informatyczną. Zawody składają się z trzech etapów. Pierwszy rozgrywany jest najczęściej na terenie szkoły. Drugi etap, do którego awansowało w tym roku w sumie ponad 350 uczniów, odbywa się jednocześnie w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Dr inż. Krzysztof Jurczuk, wiceprzewodniczący komitetu lokalnego Olimpiady Informatycznej: Już po raz czwarty na Wydziale Informatyki gościmy uczestników Olimpiady Informatycznej ze wszystkich szkół w województwie podlaskim. To, co wyróżnia tę olimpiadę spośród innych, to między innymi wymagania techniczne. Tu nie wystarczy kartka papieru – każdy z uczestników do rozwiązania zadań konkursowych potrzebuje komputera z dostępem do internetu. Takie warunki zapewnia nasz Wydział. Przygotowaliśmy w tym roku 40 stanowisk komputerowych. O kilka więcej niż podczas ubiegłorocznej olimpiady. Ta liczba, a także różnego rodzaju inne działania popularyzujące wiedzę programistyczną, pokazują ciągły wzrost zainteresowania informatyką. Do wielu młodych ludzi dociera, że tworzenie gier i programów jest zajęciem jeszcze ciekawszym niż samo ich używanie. Może być też dobrze płatną pracą.

Dziś na Politechnikę Białostocką przyjechała młodzież licealna z Białegostoku, Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego, Ciechanowa, Bielska Podlaskiego, Wasilkowa, Choroszczy i Kleosina. Najliczniejsza grupa – bo aż 28 osób – to uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Grzegorz, uczeń I LO: Informatyka jest dla mnie hobby. Poświęcam jej większość mojego wolnego czasu. Jest także pomysłem na przyszłość. Informatycy i programiści są w tej chwili bardzo pożądani na rynku pracy – to się raczej nie zmieni w najbliższych latach. Dlatego myślę o studiach i zawodzie informatyka.

Jola, uczennica I LO: Informatyka jest dla mnie sposobem na rozwiązanie np. zadań matematycznych, które trudno policzyć „ręcznie”. Jestem w tej chwili w klasie maturalnej i już wiem, że wybiorę studia związane z informatyką.

Finaliści olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju.

Dr inż. Krzysztof Jurczuk: Nasi uczestnicy wykazują się sporym duchem rywalizacji. Wiem z własnego doświadczenia – w młodości brałem udział w podobnych konkursach – że sprawdzenie swoich umiejętności właśnie w taki sposób daje sporo satysfakcji. Już po zawodach, często widzimy te same twarze na studiach.

Zmagania drugiego etapu XXIV Olimpiady Informatycznej potrwają do czwartku (16.02). Wyniki zostaną ogłoszone w następnym tygodniu.

Więcej informacji: www.oi.edu.pl

Wydrukuj ten Post