IV posiedzenie Senatu PB XVI kadencji

20-11-2020

Powołanie Rady Politechniki Białostockiej, zatwierdzenie Strategii Rozwoju Uczelni na lata 2021-2024 oraz nadanie stopnia doktora i doktora habilitowanego były elementami IV posiedzenia Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji. Senatorowie obradowali zdalnie 19 listopada br.

W związku z wygaśnięciem mandatu dr. hab. inż. Jarosława Szusty, prof. PB – Prorektora ds. Studenckich, po przeprowadzonych na Wydziale Mechanicznym wyborach, do grona senatorów dołączył dr inż. Andrzej Werner. Głosując w nowym składzie, senatorowie powołali Radę Politechniki Białostockiej w następującym składzie osobowym:

Członkowie spoza wspólnoty Uczelni:

• dr inż. Krzysztof Falkowski – członek zarządu P.P.U. MARK-BUD Sp. z o.o.,
  • mgr Leszek Marek Gołąbiecki – prezes zarządu UNIBEP S.A.,
  • dr inż. Mariusz Andrzej Luto – dyrektor operacyjny i członek zarządu w spółkach: Elektromontaż Wschód Sp. z o.o., Elserwis Sp. z o.o., Enspro Sp. z o.o.
  • mgr Sebastian Rynkiewicz – prezes zarządu Klastra Obróbki Metali;

Członkowie reprezentujący wspólnotę Uczelni:

• dr hab. Dorota Mozyrska, prof. PB – dziekan Wydziału Informatyki PB,
  • prof. dr hab. inż. Mirosław Żukowski – kierownik Katedry Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa i Wentylacji na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.

W skład Rady Politechniki Białostockiej wchodzi także Kamil Kulesza – przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. Kadencja Rady Politechniki Białostockiej w nowym składzie osobowym będzie trwała od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2024 roku.

Kolejnym punktem posiedzenia było uchwalenie Strategii Rozwoju Uczelni na lata 2021-2024 z perspektywą przedłużenia do 2030.

Przyjęty przez Senat dokument zakłada następujące główne cele strategiczne dla Politechniki Białostockiej:

• wiodący ośrodek naukowy,
  • nowoczesna jednostka dydaktyczna,
  • skutecznie zarządzana i przyjazna organizacja,
  • korzystne relacje z otoczeniem.

Strategia rozwoju PB zawiera także cele szczegółowe oraz mierniki realizacji celów. Dziękując senatorom za przyjęcie Strategii, JM Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, podkreśliła: Wszyscy będziemy brali udział w realizacji Strategii Rozwoju Uczelni i wszyscy będziemy korzystali z jej efektów.

Kolejnym punktem posiedzenia było nadanie dr inż. Bożenie Babiarz stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.

Senat podjął uchwały o nadaniu stopnia doktora:

• mgr inż. Elizie Romańczuk-Ruszuk w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria biomedyczna,
  • mgr. inż. Bartłomiejowi Brzezińskiemu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria lądowa i transport,
  • mgr. inż. Jakubowi Popławskiemu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria lądowa i transport.

Senatorowie postanowili także wyróżnić rozprawę doktorską mgr. inż. Jakuba Popławskiego pt. „Wpływ aktywacji popiołu lotnego z biomasy na właściwości kompozytów cementowych”.