Naukowcu, studencie, weź udział w FameLab i opowiedz o swoich badaniach! FameLab to międzynarodowy konkurs, w którym uczeni stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty zaprezentować to, czym zajmują się na co dzień.

Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy w 2004 roku podczas Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii, obecnie FameLaby odbywają się w ponad 30 krajach świata. W Polsce głównym organizatorem jest Centrum Nauki Kopernik, a pula nagród to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca polskiej edycji konkursu weźmie udział w finale FameLab International w Cheltenham, a laureat głosowania publiczności otrzyma nagrodę British Council (voucher językowy).

Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do finału, biorą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

W ciągu 5 lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu z nich stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Jasność przekazu, clarity, jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu. Jest też cnotą, którą naukowcy doskonalą w trakcie warsztatów przygotowujących do wystąpienia – a po ich przejściu staje się ich specjalnością, znakiem firmowym. W trakcie procesu konkursowego uczestnicy oceniani są też w dwóch innych kategoriach: content (zawartość merytoryczną) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością). O ile jednak odpowiedzialności za „content” nikt z naukowców zdjąć nie może, a charyzma jest w dużej mierze kwestią osobowości, o tyle „clarity” można szlifować i poprawiać bez końca. A każdy błąd traktować jako nauczkę i okazję do doskonalenia. – informują organizatorzy.

Dla kogo jest FameLab?

Dla osób, które skończyły 23 lata i studiują (na 4, 5 lub 6 roku studiów jednolitych lub na studiach drugiego stopnia) lub pracują w obszarze nauk przyrodniczych, ścisłych, technicznych, rolniczych lub medycznych.

Dla wszystkich naukowców z tych dziedzin, niezależnie od ich motywacji – czy chcą rozwinąć skrzydła jako popularyzatorzy, czy rozwinąć swój warsztat komunikacji.

Dla tych, którzy chcą opowiedzieć o własnych badaniach, ale też dla tych, którzy – choć jeszcze nie prowadzą własnych badań – chcą się podzielić swoją pasją do nauki.

23 stycznia 2017 – koniec nadsyłania zgłoszeń

25 lutego 2017 – półfinał

31 marca – 2 kwietnia 2017 – szkolenie Masterclass

13 maja 2017 – finał krajowy (podczas Nocy Muzeów)