Świętujemy Jubileusz 65-lecia Politechniki Białostockiej. Z tej okazji 1 grudnia, wieczorem w Filharmonii przy ulicy Podleśnej 2 ze specjalnie przygotowanym programem wystąpił Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej.

Spotkanie przebiegało pod hasłem Śmiałość i Determinacja, a inspiracją do tych słów była wypowiedź pierwszego Rektora Politechniki Białostockiej profesora Tadeusza Bełdowskiego. Profesor powiedział: „Zaczęło się dokładnie 1 grudnia 1949 roku, kiedy to decyzją Ministra Oświaty została powołana Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska (…). Oczywiście, decyzja ministra wynikała wyłącznie z potrzeb, a nie z możliwości. Nie było bowiem w Białymstoku ani bazy laboratoryjnej, ani kadry. Proszę sobie wyobrazić, że w całym mieście było tylko pięciu inżynierów elektryków. Ale wtedy liczyła się śmiałość i determinacja”. Wypowiedź tę przytoczył Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Profesor Dzienis złożył życzenia społeczności akademickiej Uczelni, zwrócił się także do pracowników i studentów, aby śmiało wyznaczali cele i z determinacją dążyli do ich realizacji. Zaprosił także do obejrzenia w przerwie koncertu wystawy pt. Śmiałość i Determinacja złożonej ze zdjęć Piotra Sawickiego, a także fotografii autorstwa pracowników i studentów Uczelni. Piotr Sawicki był inicjatorem i opiekunem artystycznym wystawy, którą już wkrótce będzie można zobaczyć na terenie Politechniki Białostockiej.

Koncert Jubileuszowy rozpoczął się od krótkiego filmu przygotowanego przez studentów z Koła Naukowego Filmovi – pokazującego hasło Śmiałość i Determinację w interpretacji młodych ludzi. W filmie można było zobaczyć studentów pracujących przy różnych projektach na Politechnice, ich wysiłek, zmagania, pomysłowość i umiejętność współpracy. Ta wytężona, wspólna praca prowadziła do sukcesu. Studenci przygotowali także instalację świetlną “Kokony”.

Podczas spotkania życzenia i gratulacje złożyli także Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, Prezes firmy Silikaty-Białystok Jerzy Kotowski i Przewodnicząca białostockiego oddziału PZITB Nina Szklennik. Prezydent – Elekt Tadeusz Truskolaski nawiązał do hasła mówiąc, że aby po raz trzeci wystartować w wyborach na Prezydenta Miasta, trzeba mieć w sobie śmiałość. Podziękował za długoletnią współpracę i podkreślił, że Białystok rozwija się dzięki swoim Uczelniom. Powiedział również, iż Miasto chce się promować poprzez osiągnięcia pracowników i studentów – czego przykładem jest łazik marsjański Hyperion 2. Z gratulacjami wystąpił także Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak. Na ręce Rektora złożył obraz przedstawiający żubra życząc, by Uczelni nigdy nie zabrakło siły i mocy Króla Puszczy. Ze wzruszającymi życzeniami i okolicznościowym grawertonem wystąpiła także Przewodnicząca oddziału PZITB Nina Szklennik. Natomiast Prezes firmy Silikaty Białystok Jerzy Kotowski pogratulował Jubileuszu i nawiązując do sukcesów studentów w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich zażartował, że wprawdzie obecnie Uczelnia bardziej skupia się na zdobywaniu kosmosu, ale przez wiele lat współpracowała z Silikatami.

Po tych pełnych ciepłych słów i serdecznych gratulacji wystąpieniach rozpoczął się koncert. Jego pierwsza część została zatytułowana „Kiedy patrzę hen za siebie, w tamte lata co minęły…”. Chórzyści zaproponowali nowe wersje polskich popularnych, znanych i lubianych piosenek. W tej części Chórowi Politechniki Białostockiej towarzyszył Zespół Instrumentalny w składzie: Andrzej Makal – fortepian, gitara; Cezary Just – gitara, Marcin Nagnajewicz – gitara oraz Łukasz Zamaryka – perkusja, a na ekranie można było zobaczyć prezentacje historycznych i współczesnych zdjęć przedstawiających między innymi studentów, pracowników i chórzystów Politechniki.

W drugiej części Koncertu Chór Politechniki Białostockiej oraz artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej i solistka Opery Anna Wolfinger wykonali dzieło oratoryjne brytyjskiego muzyka i kompozytora – Karla Jenkinsa „Gloria”. Niełatwo opisać muzykę płynącą ze sceny: salę koncertową wypełniły energia, radość, witalność, a wszystko to w podniosłym nastroju. Zachwyceni występem słuchacze składali gratulacje i podziękowania Chórowi i Pani Dyrygent.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.

Wydrukuj ten Post