Dwa dni eksperymentów i obliczeń – na Politechnice Białostockiej rozpoczął się dziś, 14 marca, finał konkursu „Matematyka Stosowana”. Młodzi, zdolni matematycy rywalizują w nim o indeks na dowolny kierunek studiów na naszej Uczelni.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 81 drużyn – uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie uczestnicy mieli do rozwiązania quiz złożony z 25 zadań matematycznych. O awansie decydowała liczba punktów uzyskana łącznie przez obu uczestników tworzących zespół. Do finałowych rozgrywek, odbywających się na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, przystąpiło dziś 35 dwuosobowych drużyn uczniowskich. Zawodnicy pochodzą ze szkół w Białymstoku, Ełku, Łomży, Ostrołęki, Białej Podlaskiej oraz Bielska Podlaskiego.

Ten konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Cieszy nas także to, że w jego organizację włączają się laureaci poprzednich edycji – dziś studenci Politechniki Białostockiej. Naszej Uczelni zależy na młodych ludziach, którzy oprócz wypełniania obowiązków mają jeszcze pasję. Dlatego cieszę się z Waszej obecności tutaj, bo to oznacza, że Wy taką pasję posiadacie i jest nią matematyka. To królowa nauk, bez której inne nie istnieją. Życzę Wam udanych zmagań, a laureatów zapraszam serdecznie na studia na Politechnice Białostockiej – mówił podczas oficjalnej odprawy zawodników konkursu “Matematyka Stosowana” Prorektor ds. Studenckich PB prof. Jarosław Perszko.

Organizatorem konkursu jest Centrum Popularyzacji Matematyki “SIGNUM” działające przy Wydziale Informatyki PB. Jego kierownik, dr Marzena Filipowicz-Chomko, podkreślała, że konkursowe zmagania zbiegają się z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi: To dzień z matematyczną duszą, dlatego myślę, że będzie się Wam wspaniale pracowało.

To najdłuższy pod względem czasu rozgrywek konkurs na Politechnice Białostockiej, ale też gwarantuje najcenniejszą wygraną – indeks na dowolny kierunek studiów – podkreślał dr inż. Rajmund Stasiewicz, pomysłodawca i koordynator konkursu “Matematyka Stosowana”. Dziś podczas odprawy przedstawił uczestnikom zasady konkursu i przypomniał, że na poszczególnych wydziałach, w punktach wyznaczonych na całym kampusie Politechniki Białostockiej, czekają na nich nauczyciele akademiccy, którzy przekażą im zadania do rozwiązania. Nauczyciele pomogą też wykonać pomiary na specjalistycznej aparaturze, jeśli tego będzie wymagało doświadczenie. Drużyny będą rozwiązywać zadania matematyczne w ujęciu charakterystycznym dla danego Wydziału. I choć ich problematyka nie wykracza poza wiedzę szkolną, to podczas rozwiązywania niektórych zadań przyda się znajomość liczb zespolonych, macierzy, rachunek błędów – mówił dr inż. Rajmund Stasiewicz.

Finały konkursu “Matematyka Stosowana” rozgrywane będą 14 i 15 marca. Laureatów poznamy 13 kwietnia podczas gali na Politechnice Białostockiej.

 

Więcej na: signum.pb.edu.pl/konkurs

 

 

Wydrukuj ten Post