Niesztampowe zadania, presja czasu oraz rywalizacja na żywo z innymi zespołami – “Náboj” to jedna z najciekawszych konkurencji matematycznych dla uczniów. W tym roku, po raz pierwszy, konkurs zostanie rozegrany w Białymstoku. Organizuje go Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

“Náboj” to międzynarodowe zawody matematyczne o dynamicznej, turniejowej formule. Uczniowie rozwiązują zadania w 5-osobowych drużynach reprezentujących poszczególne szkoły. Rywalizacja polega na podaniu jak największej liczby poprawnych odpowiedzi w 120 minut. Zadania są wydawane i sprawdzane na bieżąco. Na starcie wszystkie drużyny otrzymują po sześć zadań, a kolejne, gdy poprawnie rozwiążą którekolwiek z nich. Wygrywa ta grupa, która w dwie godziny rozwiąże najwięcej zadań.

Jak informują organizatorzy, poziom trudności zadań dostosowany jest zarówno dla uczniów, którzy jeszcze nie startowali w tego typu konkursach, jak i dla tych, którzy odnosili już sukcesy np. na Olimpiadzie Matematycznej. Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj koncentrują się na zastosowaniu znanej metody. Wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w konkursie “Náboj” zależy więc od indywidualnych umiejętności zawodników oraz efektywnej współpracy w grupie.

“Náboj” to zawody drużynowe dla uczniów szkół średnich i gimnazjalnych. Zawody przeprowadzane są w dwóch kategoriach: Juniorzy oraz Seniorzy. W kategorii Juniorzy nie mogą wystąpić uczniowie ostatnich dwóch klas szkoły średniej. W kategorii Seniorzy mogą wystąpić uczniowie w dowolnym wieku.

Zgłoszenia uczestników “Náboju” będą przyjmowanie od 19 lutego. Same zawody odbędą się 23 marca, równocześnie m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, a także Pradze, Bratysławie, Budapeszcie i Edynburgu. W każdym z tych miast powstanie ranking drużyn. Uczniowie będą mogli więc porównać swoje wyniki w rankingu lokalnym oraz międzynarodowym. Białostocka edycja “Náboju” odbędzie się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie math.naboj.org.

 

 

Náboj

Wydrukuj ten Post