Chcą ułatwić życie osób niewidomych – dwoje uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyło Audible Dot – czytnik alfabetu Braille’a. Za swój pomysł Gabriela Konopko i Mateusz Pieróg zdobyli właśnie nagrodę. Doceniło ich jury konkursu „Projekt z klasą”.

Jak tłumaczy Gabriela Konopko, Audible Dot to niewielkie, lekkie urządzenie, które jest przeznaczone dla osób nieznających lub dopiero uczących się alfabetu Braille’a. Audible Dot będzie odczytywać tekst, który został zapisany w tym alfabecie. Wspomoże też jego naukę – sprawdzi zapisany znak czy ich ciąg, skontroluje również, czy użytkownik dobrze odczytał zapis.

Mateusz Pieróg wyjaśnia, że podstawą, z której wyprowadza się cały system alfabetu jest sześciopunkt, nazywany znakiem tworzącym, który jest kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach, po trzy punkty w każdej. Dodaje, że licealny projekt jest oparty na sześciu diodowych czujnikach odbiciowych – każdy z nich odpowiada za sczytywanie jednego punktu tworzącego znak w alfabecie.

Swoje urządzenie uczniowie drugiej klasy LO PB skonstruowali podczas zajęć programowania pod kierunkiem mgr. inż. Grzegorza Nowika. To już kolejny ich sukces. We wrześniu zdobyli stypendia Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną – przyznane za projekt łazika meteorologicznego.

O grant w konkursie „Projekt z klasą” zabiegały zespoły z całej Polski, które nadesłały ponad 700 prac. W kategorii szkół ponadpodstawowych jury nagrodziło 20 drużyn. Zdobyte w konkursie pieniądze – 1000 złotych – uczniowie LO PB przeznaczą na dalsze prace nad urządzeniem. W planach mają też kolejny wynalazek – również przeznaczony dla osób niewidomych.

 

Mateusz Pieróg i Gabriela Konopko

Mateusz Pieróg i Gabriela Konopko

Wydrukuj ten Post