Drużyna SumoMasters najlepsza w walkach robotów kategorii Mega Sumo, a Bobot piąty w konkursie na projekty techniczne – studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wrócili z zawodów Robochallenge 2017 w Rumunii.

Zawody odbywały się w dniach 3 – 5 listopada 2017 r. w Bukareszcie. Reprezentacja drużyny SumoMasters w składzie: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow oraz Rafał Pęski pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego wystartowała ze swoimi konstrukcjami w kategorii Mega Sumo oraz Mini Sumo.

W kategorii Mega Sumo najlepiej podczas eliminacji, a następnie rozgrywce o podium poradziła sobie konstrukcja Masakrator. O ostatecznym zwycięstwie nad rywalami zadecydowało doświadczenie studentów Wydziału Mechanicznego, m.in. I miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych w Chinach w sierpniu br. W Bukareszcie Masakrator pokonał najlepsze roboty z Europy i zdobył pierwsze miejsce w walkach robotów kategorii Mega Sumo (http://www.robochallenge.ro/board/board/view/id/175).

W kategorii Mini Sumo obie konstrukcje: Bulldog oraz Bulldog2 zakwalifikowały się do finałów, niestety pierwszy z robotów poległ w 1/8, zaś drugi w 1/16 drabinki pucharowej.

Wygrywamy pierwszy raz w Rumunii, choć nie było lekko. Sobotnie eliminacje okazały się pechowe dla Speedstera oraz Ace’a -niestety nie awansowały do ścisłego finału. Za to Masakrator eliminacje zakończył na pierwszym miejscu, a w finałach zmierzył się z najlepszymi konstrukcjami z Rumunii oraz Turcji. Emocjonującą walkę finałową z robotem Cheetah wygrał 3:1. Tym samym po raz kolejny Masakrator pokazał na co go stać i zwyciężył w drugich zawodach z rzędu – relacjonowała drużyna SumoMasters.

W zawodach w Rumunii brało udział prawie 500 robotów z 7 krajów. Nasz zespół otrzymał zaproszenia na zawody w Meksyku, Ekwadorze i Bogocie. Najbliższe spotkanie robotów sumo już wkrótce, tym razem w Tallinie.

Fundusze na wyjazd na zawody w Bukareszcie studenci uzyskali dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Najlepsi z najlepszych!. Dokończenie budowy nowego robota było możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Na zawodach Robochallenge, w kategorii Freestyle, prezentował się także Bobot – robot, który powstał z myślą o pracy na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Wśród około 20 konkurencyjnych projektów Bobot zajął piąte miejsce. Robochallenge było pierwszą zagraniczną prezentacją Bobota.

Tegoroczna edycja Robochallenge była jubileuszowa – zawody odbyły się już po raz dziesiąty. Skupiają one studentów i sympatyków robotyki z całego świata. W tym roku Bukareszt odwiedziły drużyny z Meksyku, Ekwadoru, Kolumbii, Bułgarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Polski. Rywalizacja toczyła się aż w 13 kategoriach: Mega Sumo, Mini Sumo, Mini Sumo Kids, Micro Sumo, Humanoid Sumo, Line Follower, Line Follower kids, Line Follower Enhanced, Football, Maze, Humanoid Robot, Freestyle oraz Air Race.

 

Wydrukuj ten Post