Studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej Agnieszka Szkodzińska otrzymała stypendium programu “Nowe Technologie dla Dziewczyn”. Znalazła się w gronie 25 młodych kobiet – maturzystek i studentek kierunków technologicznych wybranych ze szkół i uczelni w całej Polsce. Finalistki wyłoniono spośród ponad 600 kandydatek.

Program “Nowe technologie dla dziewczyn” jest odpowiedzią na małą liczbę kobiet w branży nowych technologii. Zarówno w Polsce, jak i na świecie, branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet. W Polsce tylko 13% studiujących informatykę to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Natomiast niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii szacuje się w dziesiątkach tysięcy. Dlatego Firma Intel oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy chcą zachęcić młode kobiety do zainteresowania się branżą technologiczną i pomóc w wyborze związanej z nią ścieżki zawodowej.

Stypendystki programu otrzymają zarówno wsparcie w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej, jak i pomoc finansową (stypendia w wysokości 12 tys. zł). Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki, doświadczonych pracowników firmy Intel, a podczas wakacji zostaną zaproszone na specjalnie dla nich przygotowany staż.

Uroczystość wręczenia stypendiów w trzeciej edycji programu “Nowe technologie dla dziewczyn”, odbyła się w czwartek, 12 października, w Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel w Gdańsku. Agnieszka Szkodzińska, studentka studiów magisterskich na kierunku automatyka i robotyka, jest pierwszą laureatką programu reprezentującą Politechnikę Białostocką.

Program, któremu patronuje firma Intel, pokrywa się z moimi zainteresowaniami. Dodatkowo zachęciła mnie opieka mentora, a także staż wakacyjny oferowany w ramach stypendium. Uznałam, że pozwoli mi to na doskonalenie umiejętności programistycznych oraz poznanie nowych możliwości rozwoju – mówi Agnieszka Szkodzińska.

Warto dodać, że Agnieszka była też uczestniczką ICT Boot Camp – wakacyjnego obozu dla studentek kierunków związanych z informatyką, automatyką i robotyką, mechatroniką i telekomunikacją. Miałam wtedy okazję spotkać pracowników wielu przedsiębiorstw IT – wspomina. Dowiedziałam się jakie są obszary działania poszczególnych firm i wymagania stawiane pracownikom. Poznałam wielu doświadczonych mentorów z branży IT i jestem pewna, że w przyszłości będę mogła liczyć na ich pomoc. Czy wspieranie kobiet w podejmowaniu studiów i pracy związanej z technologiami ma sens? Uważam, że jak najbardziej! Gdybym tak nie myślała, to nie zgłosiłabym się do tego programu – mówi Agnieszka. Podczas obozu poznałam wiele firm, które za cel stawiają sobie wyrównanie liczby kobiet w branży IT. Kobiety mają inne – bardzo cenione – spojrzenie na wiele technicznych problemów.

Wydrukuj ten Post