Z żalem zawiadamiamy, że 7 października 2017 roku zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Basista – były Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ceniony urbanista i architekt, wybitny naukowiec, znakomity nauczyciel akademicki.

Andrzej Basista urodził się w 1932 roku w Chorzowie. W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Następnie pracował w biurach projektów w Krakowie i w Iraku, gdzie tworzył generalny program mieszkaniowy dla Bagdadu. Jako nauczyciel akademicki przez wiele lat związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej. Wykładał także na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie w Bagdadzie oraz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Był gościem Ministerstwa Budowy Nowej Stolicy w Nigerii, Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie oraz Polskiego Centrum w Buffalo w USA.

Profesor Andrzej Basista dołączył do grona nauczycieli akademickich Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w 1997 roku i pracował tutaj do roku 2006. W tym okresie pełnił funkcję kierownika Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego a następnie Katedry Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. W roku 2002 został wybrany na stanowisko Dziekana. Z jego kadencją wiąże się przeniesienie siedziby Wydziału Architektury do budynków przy ul. Grunwaldzkiej (obecnie ul. O. Sosnowskiego), o co usilnie zabiegał. Profesor Andrzej Basista zainicjował i wdrożył sposób kształcenia permanentnego i interdyscyplinarnego przyszłych architektów. Opracował także nowy, oryginalny program kształcenia wychodzący naprzeciw wyzwaniom, jakie niosło ze sobą przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Był promotorem rozpraw doktorskich dwojga pracowników Politechniki Białostockiej oraz opracował szereg recenzji prac doktorskich i habilitacyjnych. Był także autorem wielu cennych monografii i podręczników akademickich z dziedziny historii architektury, urbanistyki i architektury wnętrz.

Badaczom, studentom i pasjonatom architektury profesor Andrzej Basista jest znany przede wszystkim ze znakomitych książek. Swoje autorskie, niebanalne spojrzenie na teorię i praktykę architektury zawarł w tak wybitnych dziełach jak: Opowieści budynków, Architektura czterech kultur (1995); Architektura, Dlaczego jest jaka jest (2000); Betonowe dziedzictwo, Architektura w Polsce czasów komunizmu (2001); Kompozycja dzieła architektury (2006); Architektura i wartości (2009); Jak czytać architekturę (2012, wraz z Andrzejem Nowakowskim); Architektura jako sztuka (2016).

Profesor Andrzej Basista, jako wybitny, mądry i życzliwy człowiek pozostanie we wdzięcznej pamięci społeczności akademickiej.

prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Basista, 1932-2017

Wydrukuj ten Post