Ponad 100 uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej – szkole stworzonej z myślą o młodych, zdolnych i ambitnych ludziach.

Licealistów i nauczycieli powitał Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, który podkreślił, że to druga tego typu uroczystość w historii szkoły. Mamy za sobą pierwszy rok działalności Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej i związane z tym doświadczenia. Chciałbym powiedzieć, że z dotychczasowej pracy nauczycieli i uczniów jestem bardzo zadowolony. Liceum PB stało się instytucją, która, choć młoda, zajmuje już poczesne miejsce w bardzo szacownym gronie białostockich szkół średnich. I to jest coś, co powinniśmy kontynuować i dbać o utrzymanie renomy. Musimy pamiętać, że choć wciąż jesteśmy szkołą młodą, to stoi za nią powaga szkoły wyższej o blisko 70-letniej tradycji. Chciałbym, aby osiągane sukcesy i wiedza, którą będziecie zdobywać podczas nauki, były początkiem waszego wkładu w rozwój myśli technicznej, która kształtuje się w murach naszej uczelni od wielu już lat.

Tuż przed uroczystym wręczeniem legitymacji szkolnych, Rektor PB zapowiedział też konkurs dla licealistów, w którym nagrodą będzie wycieczka do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W taką podróż będzie mogło udać się 20 najlepszych uczniów.

Szczególne słowa na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 skierowała do uczniów dyrektor LO PB mgr Katarzyna Kaczyńska: Chciałabym, żebyście pamiętali, że w szkole nie tylko zdobywacie wiedzę. Uczycie się przede wszystkim koleżeństwa, szacunku i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Uczycie się też odpowiedzialności i tolerancji, stajecie się osobami, na których można polegać. Proszę Was, abyście z tych zadań wywiązali się najlepiej jak potraficie.

Liceum Politechniki Białostockiej to jedyna tego typu szkoła w regionie, która funkcjonuje w strukturach publicznej uczelni. Stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie matematyki, fizyki, chemii i informatyki oraz języka angielskiego. Zajęcia lekcyjne odbywają się w laboratoriach Politechniki Białostockiej i są prowadzone przez doświadczoną kadrę nauczycieli, w tym wykładowców akademickich. Oprócz nauki języka chińskiego, młodzież może realizować swoje pasje i zainteresowania dzięki licznym zajęciom dodatkowym. W liceum prężnie działa koło teatralne, zespół muzyczno-wokalny, koło fotograficzne oraz liczne koła przedmiotowe, w ramach których młodzież przygotowuje się do konkursów i olimpiad. Zajęcia z programowania prowadzone są przez wykładowców Politechniki Białostockiej. Nauka w liceum jest bezpłatna. W tym roku ponad 120 osób ubiegało się o przyjęcie do LO PB. Ostatecznie w dwóch klasach naukę rozpocznie 52 “pierwszaków”. Powiększy się grono pedagogiczne, powstały też dwie nowe sale lekcyjne i pracownia robotyków.

Pierwsze dni w nowej szkole będą prostsze, ponieważ uczniowie już się znają. Kilka ostatnich dni sierpnia spędzili na obozie adaptacyjnym w ośrodku PB w Hołnach Mejera. Mogli tam nie tylko poznać swoich kolegów i nauczycieli, ale też miło spędzić czas. Był spływ kajakowy Czarną Hańczą i jeziorami augustowskimi, turniej piłki siatkowej i spotkanie z rektorem Politechniki Białostockiej przy ognisku. W Miejskiej Bibliotece w Sejnach uczniowie z “LO do potęgi” spotkali się z pisarką Joanną Kruszewską. Były również niespodzianki przygotowane przez drugoklasistów i nocne “gry terenowe z dreszczykiem”. W przyszłym roku zorganizujemy coś jeszcze bardziej mrożącego krew w żyłach – zapowiadają organizatorzy zabawy z koła e-sportu Valkyria.

 

Wydrukuj ten Post