Konstrukcje studentów Politechniki Białostockiej w sobotę, 19 sierpnia, wzięły udział w programie Dzień Dobry Wakacje TVN, którego studio znajdowało się w ogrodach Pałacu Branickich.

W czasie rozmowy Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego z prowadzącymi audycję: Kingą Burzyńską i Marcinem Mellerem, przed kamerami „wystąpił” napędzany sprężonym powietrzem pneumobil, roboty zespołu SumoMasters oraz samolot udźwigowy. Konstrukcje studentów Wydziału Mechanicznego posłużyły za tło do rozmowy o naszym mieście, jako ośrodku akademickim oraz miejscu, w którym warto podjąć studia.

Te konstrukcje pokazują że nasi studenci, pod okiem dobrych wykładowców, mogą stworzyć niepowtarzalne technikalia, które przede wszystkim rozwijają młodzież, ale też pokazują, że białostocka myśl techniczna-innowacyjna jest na wysokim, światowym poziomie – mówił Prezydent Truskolaski.

Na miejscu nagrania porannego programu TVN pojawili się specjaliści od walk sumo – drużyna SumoMasters. Przypomnijmy, że to zwycięzcy rozgrywanych w dniach 4-6 sierpnia w Pekinie międzynarodowych zawodów robotycznych Robotchallange 2017. Roboty sumo z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej nie przegrały żadnej walki i uplasowały się na pierwszym oraz trzecim miejscu podium. A startowało 1316 robotów z 26 krajów!

Był też pneumobil CorsAiR, którym nasi studenci ścigali się podczas X edycji międzynarodowych zawodów Aventics Pneumobil, w dniach 4-7 maja w miejscowości Eger na Węgrzech. Do tej pory na Politechnice Białostockiej powstały trzy tego typu pojazdy, konstruowane w Studenckim Kole Naukowym Mechatronix.

Natomiast na scenie prezentował się model samolotu udźwigowego wykonany przez Lotnicze Koło Naukowe z Wydziału Mechanicznego PB.

Warto dodać, że dalszy rozwój studenckich projektów: budowę kolejnego pneumobila czy robotów do walk sumo, będzie wspierać Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych!”. Nasza uczelnia otrzyma dofinansowanie na zakup materiałów i aparatury niezbędnej do przygotowania projektów oraz pokrycie kosztów uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, konkursach czy konferencjach.

 

Wydrukuj ten Post