Podczas swoich ostatnich zawodów w tym sezonie – Formula Student Hungary – ekipa Cerber MotorSport bez przeszkód przeszła konkurencje statyczne. Natomiast w sobotę, 19 sierpnia, nasi studenci, podobnie jak wiele innych zespołów, podjęli decyzję o odstąpieniu od startu w konkurencjach dynamicznych.

Konkurs Formula Student to przede wszystkim współzawodnictwo pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Ocenie poddawane są zaprojektowane i zbudowane przez studentów bolidy wyścigowe – liczy się wykonanie i osiągi pojazdu. Auta przechodzą najpierw skrupulatną kontrolę techniczną, oceniane są także zastosowane w konstrukcji rozwiązania inżynierskie oraz prezentacja biznesowa pojazdu. Następnie bolidy ścigają się w konkurencjach dynamicznych, które na ogół rozgrywają się na profesjonalnych torach Formuły 1.

Organizatorzy tegorocznej edycji Formula Student Hungary na dwa tygodnie przed zawodami, zmienili ich lokalizację, która zdaniem wielu ekip nie spełniała warunków bezpieczeństwa. Tor do rozgrywania konkurencji dynamicznych został ustawiony na ulicach uniwersyteckiego kampusu, między budynkami, latarniami, metalowymi słupkami… W sobotę, samochód niemieckiego zespołu Fast Forest Team rozbił się podczas pierwszych prób testu przyspieszenia. Na szczęście nikt nie został ranny.

Już od początku zawodów, ze względu na zmienioną ich lokalizację, mieliśmy wątpliwości co do startu. Pomimo to wystartowaliśmy w SkidPadzie. Natomiast to co wydarzyło się podczas testu przyspieszenia całkowicie zmieniło nasze podejście. Tak jak większość ekip, ze względu na bezpieczeństwo naszych kierowców oraz auta nie weźmiemy udziału w dalszej rywalizacji. Tor przygotowany przez organizatorów nie spełnia podstawowych zasad bezpieczeństwa określonych w regulaminie, a nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Z całego serca chcieliśmy pokazać na co nas stać, pojechać czasówki wykręcane wielokrotnie na testach, jednak zdrowie jest o wiele ważniejsze – informuje drużyna Cerber MotorSport na swoim portalu społecznościowym.

Warto dodać, że bolid CMS-04 bez przeszkód przeszedł inspekcję techniczną: Design Event, Cost Event, Business Presenatation, Tech Inspection, Tilt Test, Noise Test, Brake Test, Practice Area. Przed decyzją o wycofaniu auta, zespół podjął próbę uczestnictwa w konkurencjach dynamicznych. Podobnie jak ekipa z Politechniki Białostockiej, z zawodów wycofali się także studenci Politechniki Wrocławskiej.

Cerber Motorsport to zespół studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Od przeszło 5 lat konstruują pojazdy, z którymi ścigają się w międzynarodowych zawodach Formula Student. W projekcie CMS-04 uczestniczyło aktywnie 27 osób: Dariusz Szmurło, Wojciech Lebiedziński, Daniela Koronkiewicz, Ewelina Moczulska, Magdalena Wierzbicka, Kacper Ziółkowski, Michał Radziszewski, Arek Grygoruk, Grzegorz Chilimoniuk, Piotr Filipek, Błażej Gajda, Piotr Sacharczuk, Marcin Milewski, Piotr Falkowski, Maciej Siergiejew, Konrad Panas, Jakub Snarski, Michał Łopato, Dawid Kościuczuk, Łukasz Wieleszczyk, Mariusz Frankowski, Daniel Woronowicz, Adam Wieczorek, Rafał Rogalski, Konstantin Ulaszczyk, Łukasz Zienkiewicz oraz Łukasz Kosakowski. Opiekę nad zespołem sprawuje dr inż. Andrzej Borawski.

Wyjazd na zawody Formula Student możliwy jest dzięki wsparciu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

 

Wydrukuj ten Post