“Wiem, że nie wiem, czyli o tym jak logika opisuje wiedzę”, “Formowanie konsensusu z ograniczonym zaufaniem”, “Przedstawienie autorskiej metody identyfikacji generatorów liczb pseudolosowych za pomocą programu komputerowego tworzącego odciski palców” – takie m.in. referaty wygłosili studenci Politechniki Białostockiej na Międzynarodowej Konferencji Studenckiej pt. “Matematica em Ação” (Matematyka w Akcji). Konferencję zorganizował Wydział Matematyki Uniwersytetu w Aveiro, Portugalia.

Portugalska uczelnia zaprosiła grupę studentów z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej także do udziału w letniej szkole matematyki “Academia de Verão”. Nasi studenci prowadzili warsztaty popularyzujące matematykę, skierowane do uczniów w wieku 11-12 oraz 16-18 lat.

Zajęcia dotyczyły problemu mostów królewieckich, mówiliśmy o fraktalach, złotym podziale, zastosowaniu ciągu liczb Fibonacciego, pokazywaliśmy “papierowe sztuczki”. Ta wyprawa znakomicie wpisuje się w naukowo-popularyzatorski charakter działalności naszego Koła Math4You. Wizyta na Uniwersytecie w Aveiro z pewnością zaowocuje wieloma cennymi doświadczeniami, nawiązaniem współpracy naukowej i rozszerzy działalność Koła o praktyki popularyzacji matematyki za granicą – mówiła Aleksandra Piotrowska.

W Konferencji i w Letniej Akademii Matematyki w Aveiro (w dniach 4-6 lipca) biorą udział członkowie Studenckiego Koła Naukowego Math4You: Aleksandra Piotrowska, Agnieszka Tołoczko, Maria Kołos, Katarzyna Mroczkowska oraz Paweł Ciecierski.

Wyjazd studentów możliwy był dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

Wydrukuj ten Post