Trzecia edycja Letniej Szkoły Logistyki w Białymstoku i w… Chinach!

Rozpoczęła się III edycja Letniej Szkoły Logistyki na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz w Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach. W tym roku Politechnika Białostocka gości grupę 27 studentów z Chin wraz z dwoma opiekunami, a na chińskim uniwersytecie przebywa w tym samym czasie 22 studentów Wydziału Zarządzania PB.

Szkoła Letnia Logistyki w Chinach potrwa cztery tygodnie. Została oficjalnie zainaugurowana w niedzielę, 2 lipca. Polskich studentów na Zhejiang University Ningbo Institute of Technology powitał prof. Hao Wang – profesor honorowy Politechniki Białostockiej – odpowiedzialny po stronie chińskiej za organizację Letniej Szkoły Logistyki. Prezentując program tegorocznej edycji podkreślił, że celem zaplanowanych zajęć i warsztatów ma być przede wszystkim poszerzenie wiedzy z zakresu logistyki, ale także poznanie bogatej kultury Chin. W teoretycznych i praktycznych zajęciach podczas pobytu w Ningbo – jednym z największych portów świata, naszych studentów wspierają dr Marta Jarocka i dr Ewa Glińska.

W programie zaplanowano zajęcia dotyczące globalnej gospodarki i finansów, problemów w e-commerce, wyzwań w transporcie intermodalnym, zagadnień związanych z modelowaniem w logistyce oraz gospodarką magazynową. Dodatkowo odbędą się wizyty studyjne w przedsiębiorstwach. Uczestnicy poznają podstawy języka chińskiego, kaligrafii oraz tradycje Państwa Środka. Będzie też czas na zwiedzanie Pekinu i Szanghaju.

Natomiast dzisiaj, 5 lipca, oficjalnie rozpoczęła się Letnia Szkoła Logistyki na Politechnice Białostockiej. Uroczystość uświetniła Orkiestra Miasta Białegostoku pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego.

Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej prof. Marta Kosior-Kazberuk podkreślała: To wyjątkowe przedsięwzięcie. Łączy wszystkie trzy czynniki wyróżniające innowacyjne programów nauczania. To edukacja, praktyka i mobilność studentów i nauczycieli – tu w wymiarze międzykontynentalnym. Gratuluję pomysłodawcom i dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie Szkoły.

Prof. Joanicjusz Nazarko, dyrektor Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauk o Usługach mówił: Motywem przewodnim tegorocznej edycji szkoły letniej jest Nowy Jedwabny Szlak. Ta chińska inicjatywa ma szansę stać się największą inicjatywą logistyczną naszych czasów. Dlatego uczestnicy Szkoły Letniej będą analizować różne aspekty logistyczne szlaku, a także możliwości rozwoju krajów, które znajdą się na trasie szlaku.

Dydaktycy z Wydziału Zarządzania PB poprowadzą m.in. zajęcia z zakresu planowania transportu intermodalnego, gospodarki magazynowej, elementów automatyki w transporcie, wirtualnej spedycji i zarządzania transportem. Studenci z Ningbo wezmą udział w wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach Adampol, PKP Cargo w Małaszewiczach, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy oraz CEDC International. Będą mieli okazję poznać Białystok i okolice, zwiedzą Supraśl oraz Białowieżę, pojadą też do Krakowa i Zakopanego.

Szkoła zyskała już swoją renomę. Istnieje w świadomości naszych studentów, którzy chętnie zgłaszają się do wyjazdu do Chin. Na uczelni partnerskiej jest podobnie. Udział w Letniej Szkole Logistyki daje niezwykłą szansę zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu globalnej logistyki. Udział w Szkole daje studentom przewagę na rynku pracy. Przedsięwzięcie nabiera szczególnego znaczenia w świetle rozwijającej się idei Nowego Jedwabnego Szlaku, która zakłada rozwój korytarzy transportowych łączących Chiny z Europą, a co za tym idzie inwestycje w infrastrukturę logistyczną. – mówiła dr Katarzyna Kuźmicz kierownik Letniej Szkoły Logistyki na Wydziale Zarządzania PB.

Letnia Szkoła Logistyki na Wydziale Zarządzania PB dla studentów z Chin potrwa do 21 lipca. Odbywa się w ramach Międzynarodowego Chińskiego i Środkowo-Wschodnioeuropejskiego Instytutu Logistyki i Nauk o Usługach – wspólnej inicjatywy Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej oraz Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach.

Letnia Szkoły Logistyki uzyskała dofinansowanie Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

 

Wydrukuj ten Post