Kilkadziesiąt modeli samolotów startujących z wody i w niej lądujących – takie atrakcje czekają na odwiedzających Stary Dwór w gminie Narewka w najbliższych dniach (15 – 18 czerwca). W ten weekend odbędzie się Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów. To już jedenasta edycja tych zawodów.

Nad zalew Siemianówka przyjeżdżają modelarze z całego kraju, a także z Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy. W tegorocznej edycji zawodów udział weźmie około pięćdziesięciu załóg wyposażonych w szybkie maszyny napędzane silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Konkurencja obejmuje start z wody, piętnastominutowy lot pomiędzy rozstawionymi na wodzie pylonami i lądowanie na wodzie z podejściem do brzegu.

Dopuszczamy do zawodów samoloty i śmigłowce których start i lądowanie odbywa się na wodzie. Stąd ich nazwa wodnosamoloty – mówi organizator Pucharu Arnold Maculewicz.

Po raz kolejny zawody zostały objęte patronatem JM Rektora Politechniki Białostockiej, a pracownicy Wydziału Mechanicznego zostali powołani na sędziów technicznych konkursu. Dodatkową atrakcją będzie odbywający się w piątek, 16 czerwca (14.00 – 18.00), Piknik Naukowy Politechniki Białostockiej. Będzie można z bliska zobaczyć samolot udźwigowy, który w 2015 r. brał udział w międzynarodowym konkursie Air Cargo Challenge 2015 w Niemczech. Zaplanowano też pokazy łazika marsjańskiego MAGMA 2, bezzałogowca Jantar czy też wyrzutni elektromagnetycznej, która służy do wyrzucania z kontrolowanym przyspieszeniem małych statków powietrznych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Link do strony wydarzenia – przejdź.

wodnosamoloty

 

 

Wydrukuj ten Post