W jednych z największych na świecie zawodach robotów, nazywanych “olimpiadą robotów”, bierze udział drużyna studentów z Politechniki Białostockiej. Organizatorzy Robogames 2017 w Stanach Zjednoczonych zaplanowali w tym roku ponad 50 konkurencji.  Zawody odbywają się od 21 do 23 kwietnia.

Olimpiada robotów co roku organizowana jest w innym mieście w Kalifornii, w okolicy San Francisco , teraz – w Pleasanton. Polish Bison Team drużyna studentów Wydziału Elektrycznego – startuje w kategorii autonomicznych robotów sumo o wadze do 3 kg. W tej kategorii zarejestrowane są 24 roboty, głównie z USA, Brazylii oraz Meksyku.

Polish Bison Team zgłosił do zawodów dwa roboty o nazwach: Lappsumoto oraz El Lapptador (nazwy pochodzą od firmy Lapp Group, która została tytularnym sponsorem drużyny). Prace nad konstrukcjami trwały od listopada 2016 roku. Mechanika i elektronika zostały zaprojektowane przez studentów. Roboty  mają także poszycie maskujące opracowane i wykonane przez zespół. Nowe konstrukcje zostały oparte o doświadczenia nabyte podczas startów w wielu liczących się zawodach w kraju i zagranicą.

Warto dodać, że stawka jest wysoka – robot, który zdobędzie pierwsze miejsce w tych zawodach zdobywa certyfikat umożliwiający występ w wielkim finale podczas największych zawodów robotów sumo w Tokio w Japonii.

W skład Polish Bison Team wchodzą członkowie Koła Naukowego Automatyki i Robotyki: Mateusz Czega, Nils Thernström, Tomasz Szczurko i Krzysztof Matus.

Wyjazd na zawody wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów PB. 

 

Wydrukuj ten Post