Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku.

Spotkanie w dniu 20 listopada 2015 r. otworzyła prof. Grażyna Łaska Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki: „Podpisując dzisiejsze porozumienie wpisujemy się w misję rozwoju uczelni, w której zawarto m.in. realizację europejskiego programu edukacyjnego Lifelong Learning Programme. Jest nam niezmiernie miło, że chcą Państwo wzbogacić swoją dotychczasową wiedzę o nowe doświadczenia związane z zakresem nauk technicznych. W ramach dzisiejszej umowy proponujemy Państwu pomoc merytoryczną, udostępniamy wysokokwalifikowaną kadrę naukowo-badawczą do realizacji wszystkich form zajęć dydaktycznych, a także udostępniamy sale i zasoby biblioteczne.”

Te deklaracje ucieszyły prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Panią Krystynę Szner: „Będziemy korzystać ze wszystkich ofert, jakie zaproponuje nam Politechnika, zarówno wykładów, jak i zajęć laboratoryjnych. Interesuje nas wszystko. Seniorzy – nasi słuchacze – już nic nie muszą, a bardzo wiele chcą. Wciąż są ciekawi świata i chcą zdobywać wiedzę ze wszystkich dziedzin.”

„Bardzo cenię ludzi, w każdym wieku, którzy mają w sobie chęć rozwijania się i nauczenia czegoś nowego.” – powiedział Rektor prof. Lech Dzienis sygnując w imieniu Politechniki Białostockiej porozumienie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. „Uczelnia chętnie podejmuje współpracę w instytucjami, nawet tymi nie koniecznie ściśle związanymi ze światem nauki, które popularyzują i aktywizują do zdobywania wiedzy. I tak powstała nam pewna klamra: poczynając od Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej, poprzez samą Uczelnię, która zajmuje się kształceniem studentów, aż po Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zawieramy niej wszystko to, co powinno dotyczyć rozbudzania kreatywności, zdolności, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń.”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku działa już od 22 lat i jak powiedziała wiceprezes ds. dydaktycznych UTW Pani Helena Kurza liczy w tej chwili ponad 600 słuchaczy. To największa zorganizowana grupa seniorów w Białymstoku. Wśród uczestników UTW są 50-latkowie, często renciści, a także osoby 80+. Najstarsza słuchaczka ma 93 lata! Seniorzy spotykają się co 2 tygodnie na wykładach, koncertach, wizytach w muzeum itp.

Politechnika Białostocka nawiązała już współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Siemiatyczach.

 

 

Wydrukuj ten Post