Rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Rolniczych – przy realizacji tego projektu współpracować będą Politechnika Białostocka oraz firma Cynkomet. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 19 października, Rektor prof. Lech Dzienis i Prezes Mariusz Dąbrowski.

Firma Cynkomet powstała w 2003 roku, jednak jej tradycje sięgają roku 1956. Przedsiębiorstwo mieści się w Czarnej Białostockiej na byłych terenach Fabryki Maszyn Rolniczych “Biafamar”. Od początku istnienia firma zajmuje się produkcją maszyn rolniczych. Wśród jej produktów znaleźć można między innymi: rozrzutniki obornika jedno i dwuosiowe (rozrzutniki posiadają świadectwo patentowe), przyczepy rolnicze z wywrotem jedno oraz trójstronnym, platformy do bel, przyczepy do przewozu zwierząt. W chwili obecnej Cynkomet zatrudnia około 250 osób.

„Jesteśmy nowocześnie zorganizowaną firmą. W naszej dyspozycji znajdują się dwie cynkownie. Przedmiotem działalności firmy jest nakładanie powłok cynkowych na metale. W 2004 roku w Czarnej Białostockiej uruchomiono cynkownię ogniową, jedną z najnowocześniejszych i największych w Polsce. Została ona stworzona w oparciu o najnowsze zachodnioeuropejskie rozwiązania techniczne i technologiczne. Firma ciągle się rozwija. W 2008 roku w Wyszkowie otworzyliśmy nową cynkownię ogniową, starając się poszerzać zakres świadczonych usług.” – mówi Prezes Dąbrowski.

„Od 2004 roku Cynkomet prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii rolniczych opracowując innowacyjne rozwiązania dla przemysłu maszynowego. Część pracowników została przypisana do działalności badawczo-rozwojowej. Posiadana infrastruktura badawcza jest jednak niewystarczająca, żeby sprostać pojawiającym się wyzwaniom. Planowany projekt daje szansę, aby wykorzystując tradycję, doświadczenie i rozpoznawalność firmy na rynku, utworzyć nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym opracowywane będą innowacyjne produkty.” – dodaje Mariusz Dąbrowski.

W ramach współpracy partnerzy zamierzają realizować wspólne prace badawczo-rozwojowe, których celem będzie opracowanie nowych produktów i technologii. Prowadzone będzie doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekonomiczne. Organizowane będą także konferencje naukowe poświęcone obszarom wspólnych zainteresowań.

 

Wydrukuj ten Post