Różnorodność Podlasia ma także wymiar technologiczny. Można się było o tym przekonać w minioną sobotę, 10 października, podczas konferencji Programistok. Na Politechnice Białostockiej spotkali się entuzjaści języków programowania C#, Ruby, Python oraz JavaScript. Ta międzynarodowa konferencja promuje nowe technologie. Zorganizowali ją użytkownicy różnych języków programowania: Białostocka Grupa .NET, Białystok Ruby User Group, PyStok Białostocka Grupa Użytkowników Pythona oraz JAVASCRIPT BIAŁYSTOK. Współorganizatorem konferencji był Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, natomiast wydarzenie patronatem objął Prezydent Białegostoku. Tegoroczna, pierwsza edycja konferencji promowała się hasłem Białystok wielu kultur? Programistok wielu technologii!

Różne dziedziny kodowania w jeden dzień
Do Białegostoku zjechali prelegenci z całej Polski. I tak Leszek Kobus, specjalista od front-endu zapoznał słuchaczy z tajnikami programowania w CSS przy użyciu procesora Sass. Energetyczny Tomasz Kopacz opowiadał o Internet Of Things. Andrzej Krzywda wystąpił z prezentacją From legacy to DDD, a Norbert Wójtowicz pokazał CRUD is dead. Hubert Łępicki opowiedział o Built more reliable web application with magic. Magią tą był Elixir, który pracuje na silniku Erlanga. Natomiast Paweł Żmiejko tematem The AI Revolution wprowadził słuchaczy w tajniki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Łukasz Pełszyński opowiedział o tym, Jak pisać, żeby nie testować?. Ekspertom przysłuchiwało się ponad trzystu pięćdziesięciu uczestników z kraju i zagranicy.

Czy będziemy Górą Krzemową?
Branża IT jest jedną z nielicznych branż, które dynamicznie rozwijają się w Białymstoku. „Coraz częściej brakuje dobrze wykwalifikowanych pracowników. Jeżeli zachowamy dotychczasowy, bardzo dobry poziom merytoryczny środowisk informatycznych, to w ciągu najbliższych lat Białystok może stać się Górą Krzemową” – mówił Marcin Sadowski z firmy SMT Software, współorganizator Programistok’u. Dlaczego górą? To nawiązanie do części nazwy naszego miasta – stoku.

Integracja i networking
Organizatorzy przedsięwzięcia do głównych celów wydarzenia zaliczają integrację środowiska programistycznego. Dlatego też, poza oficjalną, merytoryczną częścią konferencji odbyły się before i after party wzmacniające zawiązane znajomości. Programistok wpisuje się w cykl wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Programowania, który trwa do 18 października.

 

Wydrukuj ten Post