Politechnika Białostocka będzie patronować klasie robotycznej powstającej w Publicznym Gimnazjum nr 13 im. Św. Królowej Jadwigi w Białymstoku.

Dzisiaj Rektor Politechniki prof. Lech Dzienis oraz Dyrektor Gimnazjum Lech Kozłowski podpisali umowę o współpracy. “Mam nadzieję, że zaszczepicie młodym ludziom bakcyla do techniki” – mówił dziś po podpisaniu umowy prof. Lech Dzienis.

Zainteresowanie klasą oferującą dodatkowe zajęcia z robotyki  jest duże. Zgłosiło się ok. 30 osób, a miejsc jest 15. Publiczne Gimnazjum nr 13 w Białymstoku znane jest już z pasjonatów robotyki. Na początku jeden z uczniów skonstruował robota, który został finalistą prestiżowego konkursu młodych naukowców (14-20 lat) E(x)plory 2014. Potem w szkole powstało koło RoboGim13, skupiające pasjonatów projektujących, programujących i budujących roboty. Teraz przyszedł czas na klasę o profilu robotycznym.

Dzisiaj opiekun koła RoboGim13 Grzegorz Nowik pokazywał konstrukcje swoich podopiecznych. A Rektor prof. Lech Dzienis przypomniał o programie Odkrywcy Diamentów, prowadzonym przez Politechnikę Białostocką i podlaskie, prężnie rozwijające się, firmy. Dyrektor PB13 Lech Kozłowski zapewnił, że szkoła będzie zgłaszała swoich najzdolniejszych uczniów do tego programu, wspierającego utalentowanych młodych ludzi pasjonujących się naukami ścisłymi.

Opiekę na kołem i klasą robotyczną obejmuje Wydział Elektryczny PB. Obecny na uroczystości Dziekan WE dr hab. inż. Marian Roch Dubowski, prof PB zaproponował współpracę ze Studenckim Kołem Naukowym Automatyki i Robotyki. Uczniowie będą mogli także korzystać z laboratoriów i wsparcia technicznego Wydziału Elektrycznego – zapewnił dr inż. Wojciech Trzasko – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy WE PB.

 

Wydrukuj ten Post