Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej wziął udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy”, który od 12 do 14 czerwca odbywał się w Ejszyszkach na Litwie.

Nasi Chórzyści wyśpiewali Srebrną Wstęgę Solczy (drugie miejsce). Poza tym otrzymali Nagrodę Specjalną za wykonanie pieśni „Radujsja Bogorodice” Zapro Zaprowa. Partię solową w tym utworze wykonała prof. Wioletta Miłkowska. Dla wielu osób był to pierwszy udział w konkursie międzynarodowym. Większość z 45-osobowego zespołu, który wystąpił na Litwie, w Chórze Politechniki Białostockiej śpiewa dopiero od października 2014 roku.

Prof. Wioletta Miłkowska: “Myślę, że to drugie miejsce jest naszym sporym sukcesem. Śpiewanie w chórze jest wyjątkowe – każda osoba jest nitką pajęczyny połączoną w całość. Jeśli wszyscy chórzyści reprezentują ten sam poziom wykonawczy wówczas osiągamy pewną sprężystość w brzmieniu całego zespołu. To właśnie ten poziom spójności brzmienia jest wysoko oceniany przez sędziów konkursowych. Zespół w obecnym składzie wyjechał na konkurs po raz pierwszy. Dla niektórych było to nowe, niezwykłe doświadczenie. Cieszę się z osiągniętego sukcesu i mam nadzieję, że spowoduje on jeszcze większe zaangażowanie chórzystów i zachęci ich do dalszego rozwoju.” 

We wtorek, 16 czerwca Chór PB wystąpił w koncercie galowym VIII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk”.

 

Gratulujemy!

 

Zdjęcia z Festiwalu w Ejszyszkach dzięki uprzejmości Pana Jerzego Bocewicza.

Wydrukuj ten Post